Talerzyki deserowe — jak wybrać najpraktyczniejsze? Poznaj nasze wskazówki!

Mariusz Siwko
05.10.2021

Zastawa stołowa jest tym, czego nie może zabraknąć w żadnym domu. Z czego będzie bowiem jadła rodzina i przybili goście w czasie organizowanego obiadu? Wśród jej elementów powinny pojawić się talerzyki deserowe, idealne do podawania ciastek, ciast czy tortów, a nawet pokrojonych owoców z lodami. Czym się kierować przy ich wyborze? Na co zwrócić uwagę sięgając po talerzyki deserowe na ciasto? Poniżej podpowiadamy, sprawdź!

Wielkość dopasowana do potrzeb

Podstawowym kryterium wyboru talerzyków deserowych powinna być ich wielkość. W sprzedaży dostępne są bowiem modele o przeróżnych średnicach, zaczynających się od niewielkich, około 7 cm, poprzez 15 cm, do dość dużych, nawet 27 cm, tzw. talerzy deserowych głębokich. Ich średnice warunkują możliwości serwowania poszczególnych deserów, dlatego też są tak ważne przy wyborze. Wpływają również na prezencję danego deseru, co jest ważne, jeśli zależy Ci na zaskoczeniu swoich gości nie tylko smakowo, ale i wizualnie. Zależnie więc od tego, jakie są Twoje przyzwyczajenia czy oczekiwania, warto dopasować kupowane talerzyki pod względem wielkości.

Okrągłe, podłużne lub kwadratowe talerze deserowe

Średnica porcelany używanej do serwowania deserów nie jest jedynym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie. Ważny jest również ich kształt, który wcale nie musi być nudny. Oferowane w sklepach z wyposażeniem domu talerzyki deserowe na ciasto mogą być okrągłe lub kwadratowe, a nawet łączyć w sobie oba te kształty.

Jak to możliwe? To bardzo proste — taki talerz może mieć np. okrągłe wgłębienie i kwadratową obwódkę, dzięki czemu prezentuje się niezwykle gustownie. Porcelana do serwowania deserów w tym stylu doskonale sprawdza się zawsze wtedy, gdy chcemy zaskoczyć swoich gości nie tylko słodką, ale i cudownie wyglądającą przekąską. Sprawdzi się m.in. do deserów z lodami, zapobiegając ich wypływaniu poza talerzyk.

W sprzedaży znajdziesz także talerzyki podłużne czy o delikatnie kanciastych kształtach, z płytszą lub wyższą obwódką, często ozdobioną różnego typu tłoczeniami, które także wpływają na ich końcową formę. Dostępne są również bardzo nietypowe, np. w kształcie serca. Przyjrzyj się różnym wariantom i zastanów się, które z nich najbardziej Ci się podobają.

Talerzyki deserowe białe, czy może kolorowe?

Klasyczna porcelana deserowa ma śnieżnobiały kolor, który jest niezwykle uniwersalny i z łatwością dopasowuje się do pozostałych elementów zakupionej już zastawy stołowej. Jej zakup staje się bezpiecznym wyborem — nie musisz się bowiem obawiać o to, czy jej kolor będzie odpowiedni do danej odświętnej okazji, a także nie musisz dopasowywać do niej pozostałych elementów dekoracji stołu, ponieważ to ona się do nich przystosuje. Co więcej, wśród proponowanych talerzyków deserowych w białym kolorze z łatwością znajdziesz także modele o pięknych tłoczeniach. Dzięki temu nawet proste śnieżnobiałe talerzyki deserowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

A może poszukujesz zestawu, który ożywi Twój stół? W takim razie lepszym wyborem mogą okazać się deserowe talerze w pięknych, mocno nasyconych kolorach. Żółte, morskie, szare, beżowe czy nawet czarne — każdy z nich z pewnością przyciągnie wzrok gości. Ciekawym wariantem będą także modele ozdobione piękną, wielokolorową mozaiką. Pamiętaj jedynie, by sprawdzić, czy wybrane kolorowe naczynia można myć w zmywarce. W ten sposób unikniesz rozczarowania, jakie mogłoby pojawić się po pierwszym zmywaniu.

Zastanów się, kiedy i do czego najczęściej będą potrzebne Ci dane talerzyki deserowe, a podjęcie decyzji zakupowej stanie się łatwiejsze. Już wiesz, czym się kierować? W takim razie czas na zakupy. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.