Tradycyjna kuchnia warszawska. Nowy trend na rynku usług gastronomicznych

Marek Szydełko
05.12.2019

Tradycyjna kuchnia polska przeżywa odrodzenie. Jeszcze do niedawna popularność zyskiwała jednak głównie kuchnia chłopska, często w uproszczonym i nieciekawym wydaniu.

Obecnie rozwija się w Polsce turystyka kulinarna, w której klient jest dobrze poinformowany o autentycznych lokalnych zwyczajach kulinarnych lub przynajmniej oczekuje autentyczności. Szczególnie dobrze wymagania te spełnia tradycyjna kuchnia warszawska, stanowiąca niezwykle interesujące połączenie kuchni wysokiej i arystokratycznej z robotniczą i ludową.

Tradycje kulinarne Warszawy

Kuchnia Warszawy to szczęśliwe i barwne połączenie wiejskich potraw Mazowsza, kuchni wielkomiejskiej, kuchni robotniczej, mazowieckiej kuchni drobnoszlacheckiej oraz kuchni polskiej arystokracji. Warto dodać, że Warszawa jest jednym miastem w Polsce, w którym już w XIX wieku wykształciła się haute cuisine, w której lokalne obyczaje kulinarne łączyły się z najnowszymi pomysłami sławnych francuskich szefów kuchni. To właśnie w Warszawie żyła Lucyna Ćwierczakiewiczowa, najsłynniejsza polska autorka książek kucharskich. Jako największa polska metropolia, to właśnie w Warszawie już w XIX wieku funkcjonowały tysiące lokali gastronomicznych: jedynie kuchnia warszawska stwarza więc możliwość tworzenia serwujących dania kuchni polskiej restauracji luksusowych.

W tradycjach kulinarnych Warszawy mieści się także wielokulturowość. Liczne restauracje w Warszawie nastawione są na tradycyjną kuchnię żydowską miasta. Popularna jest jednak także kuchnia rosyjska, zwłaszcza w wersji luksusowej. Mieszczańska kuchnia niemiecka Warszawy największe powodzenie zdobywa natomiast w restauracjach i barach nastawionych na klienta masowego - kuszą one klientów dużymi porcjami sytych dań mięsnych.

Zalety kuchni warszawskiej w prowadzeniu restauracji

Tradycyjna kuchnia warszawska od zawsze wiązała się z restauracjami i barami. Wyróżnia ją to na tle innych regionów kulinarnych Polski. Ze względu na bogactwo rodzajów przekąsek, sprawdza się ona doskonale nie tylko w dużych restauracjach: to ciekawa propozycja również dla lokali typu bistro i barów, a także dla cateringu. Trend ten rozpoczął popularny bar "Przekąski Zakąski", w którym serwowano głównie tatara, meduzę i lornetę, śledzie oraz białą kiełbasę - było to więc bardzo proste menu, z łatwymi do przygotowania potrawami. Do zalet kuchni warszawskiej należy więc także łatwość w prowadzeniu lokalu gastronomicznego. Jest ona większa, niż w przypadku lokali serwujących tradycyjną polską kuchnię wiejską. Zróżnicowanie społeczne dawnej Warszawy i jej kuchni pozwala także na różnorodność w menu oraz na elastyczne dostosowanie karty dań do rodzaju i klasy lokalu gastronomicznego.

Restauracja Delicja Polska - tradycyjne potrawy w samym sercu miasta.

Nowe tendencje rynkowe

Tradycyjność kuchni jest sama w sobie zaletą przyciągającą wielu klientów - szczególnie zainteresowanych lokalnością turystów. Zwiększające się wymagania i coraz wyższa kultura kulinarna w Polsce i na świecie sprawiają jednak, że najbardziej znane polskie dania nie są już wystarczające. Gastronomia na Starym Mieście to jeszcze do niedawna proste pierogarnie i naleśnikarnie. Dziś to już nie wystarcza - tak klient polski, jak i zagraniczny zainteresowany jest poznaniem autentycznej, pozbawionej współczesnych naleciałości kuchni Warszawy i całego kraju. Rozwój staromiejskiej gastronomii będzie się więc wiązać coraz modniejszą turystyką kulinarną - trzeba się jednak liczyć z faktem, że będzie to turystyka świadoma, nastawiona na autentyczne, niezakłamane potrawy warszawskie. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie