Trening personalny - co możesz osiągnąć dzięki indywidualnemu wsparciu?

Mariusz Siwko
20.09.2021

Trener personalny to osoba, która może podjąć z tobą naprawdę indywidualną współpracę, pomóc określić ci cele oraz wesprzeć w ich realizacji. Treningi personalne to nie kwestia mody, a możliwość, z której być może warto skorzystać.

Trening personalny a ćwiczenia grupowe

Pojedynczy trening personalny niczego nie zrewolucjonizuje, ale już takie jedno osobiste spotkanie z trenerem może pokazać ci, jak wiele podczas takiej współpracy można osiągnąć. Chodzi przede wszystkim o to, że trener w kontakcie jeden na jeden ma zupełnie inną możliwość poznania cię, twoich nawyków, stylu życia, ewentualny problemów zdrowotnych. Uważnie obserwuje twoje ćwiczenia, jest znacznie szybciej i częściej w stanie wychwycić błędy i nauczyć cię poprawnej techniki. Tych możliwości treningu personalnego nie dają ćwiczenia grupowe. Tutaj rola trenera w dużej mierze polega na poprowadzeniu za sobą grupy, zmotywowaniu jej, przeprowadzeniu przez konkretny ciąg ćwiczeń. Trener, pracując z grupą 10, 15 a często i więcej osób nie ma jednak możliwości zatroszczyć się o każdą z nich indywidualnie. Oczywiście ćwiczenia w grupie to motywacyjna bomba. Grupa często motywuje, stymuluje do przekraczania własnych granic i pod tym względem jest to bardzo cenny typ treningu. Jeśli jednak zależy ci na indywidualnym podejściu, z pomocą może przyjść ci tylko trener osobisty. 

Jak wygląda praca z trenerem personalnym?

Najistotniejsze w pracy z trenerem nie jest wcale to, że może się on dostosować do twoich możliwości czasowych, choć i to nie jest bez znaczenia. Eksperci z Warsaw Trainer podkreślają, że przede wszystkim indywidualne zajęcia służą wypracowaniu takiego modelu treningu, który w odniesieniu do konkretnej osoby, jej możliwości, problemów, nawyków ćwiczeniowych okaże się najbardziej efektywny. Przy układaniu planu treningowego twój opiekun bierze pod uwagę bardzo dużo zmiennych:

  • twój styl życia, 
  • prowadzoną przez ciebie dietę, 
  • częstotliwość i typ wykonywanych przez ciebie treningów, 
  • twoje cele — wydolnościowe, sylwetkowe, redukcję wagi, 
  • towarzyszące ci dolegliwości, problemy z konkretnymi grupami mięśni. 

To tylko podstawowa lista zmiennych, tak naprawdę jest ich znaczenia więcej. Współpraca z trenerem osobistym polega jednak nie tylko na tym, że on układa plan, a ty go przy nim realizujesz. On cały czas cię obserwuje, modyfikuje założenia, jeśli jest taka potrzeba, wskazuje ci popełniane błędy, doradza, co jeszcze możesz zrobić, aby osiągnąć swój cel.

Co może ci dać indywidualny plan treningowy?

Cena treningu personalnego jest oczywiście wyższa od treningów grupowych, jeśli jednak masz swoje konkretne cele, które chcesz zrealizować w określonym czasie, jeśli czujesz, że treningi grupowe nie dają ci tego, czego szukasz, jeśli masz problemy zdrowotne i potrzebujesz indywidualnej opieki, zamień zajęcia grupowe na trening personalny. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.