Trzeszczące panele podłogowe: co mogło pójść nie tak?

Mateusz Nowak
19.11.2019

Montaż paneli podłogowych wydaje się być bardzo prosty i niewymagający ani wielkiego doświadczenia, ani siły fizycznej czy nawet użycia specjalistycznych narzędzi. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób przeprowadzających remont lub wykańczających dom/mieszkanie, podejmuje ambitną próbę samodzielnego ułożenia paneli. Jest to oczywiście możliwe, ale trzeba się liczyć z poważnym ryzykiem popełnienia mniejszych i większych błędów. Jednym z typowych skutków nieprawidłowego montażu jest irytujące trzeszczenie paneli podłogowych. Podpowiadamy, co najczęściej jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Zbyt ciasny montaż paneli

Prosty błąd, który wynika z braku doświadczenia i zbyt dużej dokładności. Współczesne panele posiadają zamki, dzięki który można je łatwo i szybko układać bez konieczności dobijania. Mimo to wiele osób próbuje to robić, czego efektem jest zbyt ciasne spasowanie poszczególnych paneli. Pod wpływem obciążenia panele zaczynają na siebie napierać i wydają nieprzyjemne dźwięki.

Brak szczeliny dylatacyjnej

Paneli podłogowych nigdy nie układamy „na styk” do ściany. To częsty błąd, który zawsze powoduje, że podłoga zaczyna hałasować, a nawet może się odkształcić. Przy samej ścianie należy zostawić około 1,5-centymetra odstępu, a szczelinę zamaskować listwą przypodłogową. Jeśli tego nie zrobimy, z czasem na podłodze pojawią się wybrzuszenia, a trzaski będą na porządku dziennym.

Duże wahania wilgotności

Teoretycznie laminowane panele podłogowe nie powinny być na to wrażliwe, a w praktyce spore wahania wilgotności w pomieszczeniu mogą skutkować irytującymi odgłosami podczas stąpania po podłodze. Wynika to z tego, iż panele na zmianę się rozszerzają i kurczą, przez co nieustannie „pracują” i tym samym hałasują.

Złe przygotowanie podłoża

Nagminnie bagatelizowaną kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod montaż paneli. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy posadzka w pomieszczeniu nie jest idealnie równa. Rezygnacja z podkładu – najlepiej korkowego – to prosta droga do tego, aby irytować się nieprzyjemnymi odgłosami. Dodatkowo rodzi to poważne ryzyko odkształcenia się paneli pod naciskiem. Pamiętajmy również o izolacji przeciwwilgociowej, niezbędnej dla zachowania gwarancji na panele.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie