Tych kwestii MUSISZ dopilnować przed zamówieniem strony internetowej

Mateusz Nowak
09.11.2017

Strona internetowa to obecnie tak podstawowe narzędzie promocji, że trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek rozsądna firma świadomie zrezygnowała z jej posiadania. Jeśli Ty dopiero stoisz przed decyzją o wyborze wykonawcy Twojej witryny firmowej, to z pewnością zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę na etapie podpisywania umowy. Uważaj! To Ty musisz dopilnować kilku kwestii, które leżą w Twoim interesie i mogą mieć duży wpływ np. na wygląd i funkcjonalność strony w przyszłości.

Własność domeny

Wielu przedsiębiorców szuka usługi all inclusive, dlatego chętnie przystają na to, by wykonawca strony w ich imieniu wykupił wybraną domenę. To dobry pomysł, ponieważ agencje reklamowe czy webmasterzy mają zwykle dostęp do lepszych ofert cenowych. Pamiętaj jednak o przypilnowaniu, by domena została zarejestrowana na Twoje dane: firmowe lub prywatne. To bardzo ważne!

Jeśli trafisz na nieuczciwego wykonawcę, który zarejestruje domenę na siebie i nie przekaże Ci praw do niej w formie cesji, będziesz mieć duży problem. W praktyce to właśnie zleceniobiorca będzie właścicielem adresu i będzie mógł z tym fantem zrobić, co tylko mu się podoba. Przykład: po jakimś czasie wykonawca zgłosi się do Ciebie z oferta odsprzedaży domeny za... 1000% jej pierwotnej wartości.

Własność hostingu

To druga bardzo ważne kwestia techniczna, zaraz po domenie. Każda strona internetowa musi być umieszczona na jakimś serwerze, od którego jakości zależy m.in. czas ładowania witryny i jej bezawaryjne funkcjonowanie w sieci internetowej. Tutaj powtarza się sytuacja, którą opisaliśmy w kontekście domeny. Wykonawca strony może Ci zaproponować wykupienie miejsca na serwerze (oczywiście po przedstawieniu jego parametrów), ale to Ty musisz dopilnować, aby prawa do przestrzeni dyskowej należały do Ciebie.

W tym przypadku zagrożenie jest naprawdę poważne. Jeśli wykonawca umieści stronę na swoim serwerze, a do tego okaże się nieuczciwy, to po jakimś czasie Twoja strona może całkowicie zniknąć z sieci. Dlaczego? Ponieważ wykonawca uznał, że musi zwolnić miejsce na serwerze, a dobrym sposobem na to będzie usunięcie zasobów klienta.

Aktualizacje

Na etapie konstruowania umowy z wykonawcą strony dopilnuj, aby znalazły się w niej zapisy regulujące kwestię przyszłej aktualizacji strony internetowej. Wykonawca musi określić, czy udostępni Ci dane do panelu zarządzania treścią witryny, czy też w ramach usługi sam zagwarantuje wprowadzanie aktualizacji, np. nowych tekstów czy opisów produktów. To drugie rozwiązanie jest bardzo rzadko stosowane, bo generuje spore koszty. Sami wykonawcy także wolą, aby to klienci we własnym zakresie aktualizowali treść swoich witryn.

Po stronie wykonawcy musi natomiast leżeć obowiązek aktualizowania zabezpieczeń strony, wtyczek oraz systemu CMS. Warto tego dopilnować i zażądać wpisania tej kwestii do umowy. Pamiętaj jednak, że opieka administracyjna nad stroną może być usługą dodatkowo płatną.

Im lepiej zadbasz o swoje interesy jeszcze przed wykonaniem strony internetowej, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów w przyszłości. Żadna profesjonalna agencja reklamowa nie będzie robić trudności z wymienionymi przez nas kwestiami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie