Usuwanie wgnieceń metodą PDR – na czym to polega?

Mateusz Nowak
30.01.2017

Nic tak nie podnosi ciśnienia właścicielowi dbającemu o swój samochód, jak popularne wgniotki. Niestety, w ruchu miejskim nie da się ich całkowicie uniknąć. Parkingi są maksymalnie zapchane, inni kierowcy wykazują się brakiem uwagi, czasami potrafi też spaść duży grad. Czy takie uszkodzenie zawsze oznacza konieczność szpachlowania i ponownego lakierowania elementu? Niekoniecznie. Większość wgniotek można usunąć tak, że nie będzie po nich śladu. Idealnie nadaje się do tego metoda PDR.

Czym jest metoda PDR?

PDR, czyli z angielskiego Paintless Dent Repair, to stosunkowo nowa metoda usuwania wgnieceń w elementach metalowych karoserii. Oferują ją profesjonalne zakłady blacharsko-lakiernicze. Fachowiec używa specjalnych narzędzi, dzięki którym jest w stanie „wyciągnąć” niemal każde wgniecenie o rozsądnej wielkości. Czasami robi się to od spodu, czasami od góry.

Usunięcie wgniecenia wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Specjalista pracuje przy ostrym świetle emitowanym przez lampę halogenową, aby nie pominąć żadnego załamania i doskonale przywrócić karoserię do pierwotnego stanu. Niezbędna jest precyzja, cierpliwość i wyczucie.

Pamiętaj!

Nigdy nie próbuje usuwać wgnieceń na własną rękę. Bez odpowiedniego doświadczenia i narzędzi możesz bardzo łatwo uszkodzić lakier, a nawet jeszcze pogłębić defekt.

Jakie wgniecenia można usunąć metodą PDR?

Praktycznie każde, ale tylko pod warunkiem, że nie doszło do odpryśnięcia lakieru. Wielkość wgniecenia nie ma natomiast aż takiego znaczenia. Wbrew powszechnej opinii fachowiec może usunąć także uszkodzenia powstałe na linii załamania blachy (najczęściej na drzwiach), choć wymaga to znacznie większej precyzji i czasu.

Zdecydowaną większość wgnieceń udaje się usunąć bez potrzeby ponownego lakierowania elementu. Bywa jednak tak, że uszkodzenie jest bardzo poważne i podczas przywracania karoserii do pierwotnego stanu dochodzi do perforacji lakieru. Wówczas jednak wystarczą prace lakiernicze, bez konieczności nakładania szpachli, co ma istotny wpływ na wartość samochodu na rynku wtórnym.

Pamiętaj!

Fachowiec przed zabraniem się do pracy musi dokładnie obejrzeć wgniecenie i wydać werdykt: czy naprawa będzie możliwa bez ponownego lakierowania czy też nie. Pozwoli Ci to ocenić opłacalność zabiegu.

Usuwanie wgnieceń metodą PDR jest znakomitą alternatywą dla klasycznej metody blacharskiej, znacznie tańszą, szybszą i pozwalającą zachować samochód w oryginalnym stanie. Jeśli więc zauważysz na drzwiach swojego cacka brzydką wgniotkę, od razu poszukaj zakładu specjalizującego się w tego typu naprawach.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie