Wpływ kawy na nadciśnienie – co musimy wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
26.06.2019

Nie każdy wie, że ojczyzną kawy wcale nie była Brazylia, ani Kolumbia, tylko lesiste góry należące do średniowiecznego państwa chrześcijańskiego Kaffa (obecnie tereny te należą do Etiopii). Stamtąd, za sprawą muzułmańskich pielgrzymów trafiła do Jemenu i na półwysep Arabski. Dopiero w XVI i XVII wieku wyruszyła na podbój krajów śródziemnomorskich i półwyspu Arabskiego. Dzięki swym niezwykłym właściwościom kawa podbiła serce sułtana tureckiego, a później reszty świata. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie spotkania towarzyskiego bez filiżanki tego dobrego, aromatycznego napoju. Czy jednak każdy może się delektować kawą bez obawy o swoje zdrowie?

Wady picia kawy

Na temat wpływu kawy na nasze zdrowie zdania zawsze były podzielone. Wiele osób twierdzi, że napar ten jest niezdrowy i źle wpływa na organizm człowieka. Naukowcy odkryli, że kawa zawiera ponad tysiąc składników czynnych biologicznie. Do najbardziej znanych należą: kofeina, diterpeny oraz kwas chlorogenowy. Okazuje się, że diterpeny wpływają na podniesienie stężenia cholesterolu we krwi. Jak wiadomo, wiąże się to ze zwiększeniem ryzyka powstania miażdżycy, cukrzycy, zawału serca, czy udaru mózgu. Badania wykazały również, że kawa po przefiltrowaniu traci swoje właściwości wywierające negatywne skutki dla zdrowia. Filiżanka mocnej kawy podnosi poziom ciśnienia tętniczego, ale jedynie na krótki czas. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze nie powinny pić dużych ilości mocnej kawy.

Zalety picia kawy

Kawa zawiera wiele substancji o działaniu pobudzającym, dzięki czemu „rozjaśnia” umysł i doskonale stymuluje nas do działania. Według najnowszych badań naukowych umiarkowane picie kawy jest korzystne dla naszego zdrowia. Stanowi doskonałe wsparcie dla leczenia otyłości, zmniejsza ryzyko powstania choroby Alzheimera, Parkinsona oraz niektórych nowotworów (okrężnicy, jelita grubego, prostaty, piersi, czy jamy ustnej). Stwierdzono również jej korzystny wpływ na funkcjonowanie pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane. Zaobserwowano także, że regularne, umiarkowane picie kawy, dobrze wpływa na poprawę tolerancji glukozy i pozytywnie działa na wątrobę.

Antyoksydanty

W kawie znajdują się również przeciwutleniacze: kwas chlorogenowy, potas, magnes oraz flawonoidy. Plasuje się ona na czołowym miejscu spośród wszystkich produktów spożywczych, posiadających wysokie stężenie antyoksydantów (wyprzedza nawet czerwone wino, jagody i porzeczki). Jak wiadomo, przeciwutleniacze zapobiegają wczesnemu starzeniu się, zmniejszają ryzyko otyłości, cukrzycy i nowotworów oraz działają przeciwzapalnie, podnosząc odporność organizmu.

Czy kawa szkodzi na serce?

Wiadomo, że nadciśnienie tętnicze stanowi jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia, miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca. Wydawałoby się więc, że regularne picie kawy, powodujące podnoszenie ciśnienia, zwiększy to ryzyko. Jednak, jak wykazały badania, wzrost ciśnienia wywołany przez wypicie kawy jest krótkotrwały, podobnie, jak przy wysiłku fizycznym, ale o wiele mniejszy. Co więcej, jeśli spożywamy kawę regularnie, organizm „przyzwyczaja się” do niej i wzrost ciśnienia jest zdecydowanie mniejszy (o kilka mm słupa rtęci). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/czy-kawa-jest-dozwolona-w-nadcisnieniu/.

Ile kawy można pić dzienne?

Lekarze dopuszczają spożycie czterech do pięciu filiżanek kawy dziennie, nawet u osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Jednak każdy organizm reaguje inaczej. Niektórzy twierdzą, że wpływa ona moczopędnie, inni, że nie mogą po niej zasnąć – wszystko zależy od funkcjonowania naszego organizmu. Osoby dorosłe, według Europejskiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności, mogą bezpiecznie dostarczyć organizmowi pojedyncze dawki kofeiny w ilości nieprzekraczającej 200 mg, ale dopuszczalną dawkę stanowi 400 mg dziennie. Ponieważ jedna filiżanka kawy zawiera ok. 95 mg kofeiny, oznacza to, że w ciągu dnia można wypić maksymalnie cztery filiżanki (o pojemności 220 ml). Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ograniczyć spożycie kawy do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie (czyli zmniejszyć dawkę kofeiny o połowę). Z kolei w przypadku dzieci i młodzieży spożycie kofeiny na kilogram masy ciała nie może przekroczyć 3 mg – przykładowo, dziecko o masie 40 kg może wypić około jednej filiżanki kawy w ciągu całego dnia.

Kawa jest bardzo smacznym i aromatycznym napojem, który korzystnie działa na zdrowie. Napój możemy bezpiecznie spożywać, pamiętając jednak o ograniczeniach ilościowych. Aby uniknąć zaburzeń lipidowych, należy zrezygnować z kawy nie filtrowanej, czyli „po turecku”.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie