Wybieramy firmę remontową – rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Mateusz Nowak
06.06.2017

Niektórzy mówią, że nie ma dobrych ekip remontowych. Są tylko takie, które potrafią skutecznie ukryć swoje błędy. To na szczęście tylko mit i na polskim rynku naprawdę można znaleźć kompetentnych, uczciwych i niedrogich wykonawców. Trzeba tylko poszukać i kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiemy Ci, jak wybrać firmę remontową godną polecenia. Pamiętaj o tych 6 ważnych kwestiach.

  1. Polecenie – poszukiwania warto rozpocząć od skontaktowania się ze znajomymi, którzy niedawno przechodzili przez remont. Choć ludzie coraz mniej chętnie polecają sobie ekipy (w obawie przed utratą przyjaciół), to jeśli ktoś naprawdę był zadowolony z wykonawcy, na pewno chętnie podzieli się numerem telefonu. Poleceń warto także szukać na forach internetowych (szczególnie lokalnych).
  2. Strona internetowa – oczywiście to, że firma remontowa nie ma strony internetowej nie przekreśla jej fachowości, ale mimo wszystko w XXI wieku wykonawcy powinni dbać o swój wizerunek. Wchodząc na stronę ekipy warto poszukać zdjęć ostatnich realizacji. O firmie bardzo dobrze świadczy fakt, że dzieli się wiedzą i poradami, dlatego dużym plusem będzie obecność bloga na stronie.
  3. Faktura – absolutnie nie należy podejmować współpracy z wykonawcą, który nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej lub proponuje wykonanie usługi bez faktury („żeby było taniej”). Jest to ogromne ryzyko. Jeśli fachowca nie stać na płacenie podatków, to prawdopodobnie nie ma dużo pracy, a to źle o nim świadczy. Być może zatrudnia też pracowników bez umowy, słabo im płaci, dlatego trudno będzie od nich oczekiwać poświęcenia. Faktura i umowa są też jedynymi dokumentami mogącymi stanowić dowody w sądzie.
  4. Słowność i punktualność – w branży remontowej pośpiech jest na porządku dziennym, ale nie powinien być wytłumaczeniem dla wykonawcy, który bagatelizuje klienta czy spóźnia się na umówione spotkanie. Jeśli fachowiec miał zjawić się o 15, a o 20 dzwoni, aby przełożyć wizytę, to lepiej od razu odpuścić sobie współpracę. Istnieje duże ryzyko, że remont znacznie się przedłuży.
  5. Projekt – profesjonalna ekipa remontowa powinna pracować według dokładnie nakreślonego projektu. Niedopuszczalne są wtrącenia typu: „To zrobimy tak, żeby było dobrze.” Wiele firm współpracuje z projektantami wnętrz i może zapewnić kompleksową usługę, z czego naprawdę warto skorzystać i mieć pewność, że mieszkanie będzie wyglądać dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy.
  6. Własne narzędzia – wydaje się, że to oczywistość, ale naprawdę nadal można trafić na ekipy, które nie dysponują własnym sprzętem i współpracę rozpoczynają od pobrania zaliczki na jego zakup. W takiej sytuacji nie warto w ogóle zaczynać rozmowy. Jest prawie pewne, że remont będzie trwać w nieskończoność (od zaliczki do zaliczki), a jego efekty mogą być opłakane.

Kierując się tymi zasadami można znacznie ograniczyć ryzyko trafienia na niekompetentną czy po prostu nieuczciwą ekipę, która upragniony remont zamieni w koszmar.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie