Wybieramy maseczki ochronne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Andrzej Winnicki
20.10.2020

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej wraca w odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań na Covid-19. Jaka forma ochrony będzie najbardziej efektywna i najwygodniejsza? Sprawdzamy różne rodzaje maseczek ochronnych i podpowiadamy, jak wybrać najlepszą.

Maseczka ochronna – czym kierować się przy wyborze?

Jednorazowe? Wielorazowe? A może w formie przyłbicy? Wybór rozwiązań jest spory, dlatego warto poszukać tego, które będzie nie tylko skuteczne w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i innych drobnoustrojów przenoszonych drogą kropelkową, ale też najbardziej komfortowe w użytkowaniu. Kluczową kwestią są jednak wymogi Ministerstwa Zdrowia, według których odpowiednia maska ochronna powinna ściśle przylegać do twarzy, mieć nauszniki i pozwalać na swobodne oddychanie. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na rozmiar maseczki, jej kształt – im bardziej dopasowany do kształtu naszej twarzy, tym lepiej, oraz materiał, z którego została wykonana.

Rodzaje maseczek ochronnych – który wybrać?

Najswobodniej oddycha się zdecydowanie w jednorazowej maseczce ochronnej, która jednak spełnia swoją funkcję przez bardzo krótki czas. Bawełniana może być używana wielokrotnie, ale trzeba odpowiednio ją dezynfekować. Producenci masek ochronnych zaskoczyli nas nie tylko ogromnym wyborem modeli, ale też kolorów i wzorów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Zastanawiasz się, który rodzaj maseczki będzie dla Ciebie najlepszą opcją? Sprawdź najpopularniejsze typy i dopasuj maskę ochronną do swojego trybu życia.

Jednorazowe maseczki ochronne – dla kogo?

Są wykonane z tworzywa polipropylenowego, cieńszego od bawełny, dzięki czemu umożliwiają swobodne oddychanie, również osobom starszym czy tym, które mają problemy z układem oddechowym. Ich nazwa nie jest jednak przypadkowa. Maskę jednorazową powinniśmy nosić przez krótki czas – pół godziny, godzinę, i zaraz po użyciu wyrzucić ją do kosza. Rozwiązanie sprawdzi się więc przede wszystkim u tych osób, które maski zakładają jedynie na chwilę, np. na zakupy, na spacer z psem, na podróż komunikacją miejską, etc. Musimy też pamiętać, by zaopatrzyć się w większą ilość maseczek jednorazowych. Na szczęście ich zakup to stosunkowo niewielki koszt.

Maseczki wielorazowe z trzema zakładkami

To zdecydowanie najczęściej wybierany rodzaj masek ochronnych. Model z zakładkami rozszerza się po założeniu na twarz, dzięki czemu noszenie go jest naprawdę komfortowe, zwłaszcza, gdy odpowiednio wybierzemy rozmiar maseczki. Najlepiej sprawdzają się modele bawełniane (bardzo duży wybór znajdziemy tutaj: https://allani.pl/wyszukaj/maski-ochronne), które umożliwią swobodne oddychanie. Taką maskę możemy nosić przez wiele godzin. Sprawdzi się więc, gdy musisz zasłaniać usta i nos chociażby w miejscu pracy. Konieczna jest jednak dezynfekcja, czyli regularne pranie w temperaturze 60 stopni i prasowanie. Zwróć uwagę na nauszniki. Maseczki ochronne z gumkami najszybciej się zakłada. Z kolei te z troczkami możemy regulować i dopasowywać.

Maseczki wielorazowe z filtrem

Są nie tylko efektywną ochroną przed koronawirusem i innymi drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową, ale też najbezpieczniejszą opcją dla nas samych. Można je nosić przez wiele godzin. Są higieniczne i polecane przez lekarzy. Pamiętajmy jednak, by maseczka z filtrem, którą kupujemy, była maseczką antywirusową. Dzięki temu będzie filtrować powietrze z cząsteczek wirusów, a nie tylko ze smogu czy pyłu.

Wybierając odpowiednią maskę ochronną zmniejszamy ryzyko dalszego zakażania koronawirusem, ale też zwiększamy swój komfort. Warto, bo noszenie maseczki może uratować życie i wcale nie musi być niewygodne.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.