Wybierasz się do Zakopanego? Sprawdź, jakich regionalnych potraw spróbować!

Remigisz Szulc
07.10.2020

Wyjeżdżając na urlop do Zakopanego powinniśmy nastawić się nie tylko na chodzenie po górach i zwiedzanie Zakopanego. Prawdziwy smak gór poczujemy, gdy spróbujemy lokalnej kuchni. Jakich tradycyjnych góralskich potraw warto zasmakować przebywając na Podhalu?

Tradycyjna kuchnia góralska

Tradycyjna kuchnia góralska z terenu Tatr zawsze pełna byłą mięs i serów. Określana jako niewyszukana i surowa. Wszystko przez surowe warunki,w których budowano tradycje kulinarne. Ziemia w górach jest nieurodzajna, a pracy fizycznej na tych terenach zawsze było dużo. Aby zaspokoić potrzeby kaloryczne, przyrządzano posiłki oparte na mięsnym tłuszczu, potrawach mącznych i kapuście. Uwielbiano maślankę i zsiadłe mleko. 
Mimo niewielkiej różnorodności, turyści bardzo cenią sobie tradycyjne góralskie potrawy, takie jak kwaśnica, oscypek zapiekany z żurawiną, golonka po góralsku, czy placek po zbójnicku. Szczególnie zimą, gdy po całodniowym przemierzaniu górskich szlaków potrzebujemy czegoś treściwego i rozgrzewającego. Doskonałym zwieńczeniem takiego posiłku jest też grzane wino z goździkami. 

Co więc zamówić, gdy znajdziemy się w zakopiańskiej knajpie? 

Warto zacząć od wspomnianej popularnej kwaśnicy. Jest to zupa wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. Jej smak jest niezwykle intensywny i nawet jeśli nie wszystkim przypadnie do smaku, to jest to bardzo charakterystyczna dla regionu potrawa, której po prostu wstyd nie znać. Jej posmak jest pikantny, kwaśny, da się wyczuć mięso. Co ciekawe, w tej zupie nie znajdziemy żadnych warzyw poza kapustą. Oryginalnie jada się kwaśnicę z ziemniakami, podawanymi osobno. 
Jeśli kwaśnica nie jest naszą ulubienicą, warto siegnac po bryjkę. Niestety, w Zakopanem nie ma wielu restauracji, w której znajdziemy tę zupę w menu. Wszystko przez jej bardzo pospolity charakter. Zupę uzyskuje się przez gotowanie mąki na wodzie aż do gęstości. uzyskaną bryjkę rozciera się i smaruje tłuszczem (najczęściej smalcem), a następnie gotuje z maślanką. Do smaku dodaje się czosnek. 

Dania główne

Poza zupami, polecane są takie przekąski jak placek po zbójnicku (placek ziemniaczany podobny do placka po węgiersku, podawany z mięsnym gulaszem) i moskole (tradycyjne placki z ugotowanych ziemniaków, pieczone na blasze). 
Jako danie główne, warto w Zakopanem zamówić baraninę lub jagnięcinę. Często spotkamy się również z pstrągiem, czyli rybą, której naturalnym środowiskiem bytowania są górne rejony rwących potoków górskich. 

Desery

Charakterystyczny dla Zakopanego deser to babka drożdżowo-ziemniaczana lub kremarz góralski, tudzież kołacz. Rezerwując w Zakopanem noclegi z wyżywieniem, tak jak w JLS Apartamenty - https://www.zakopaneapartamenty24.eu/, warto zapytać o to, jakie tradycyjne góralskie dania znajdują się w menu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie