Szyby samochodowe zużywają się tak samo, jak pozostałe elementy pojazdu. Oczywiście w głównej mierze dotyczy to szyby przedniej oraz ewentualnie tylnej. Ta pierwsza bardzo rzadko „wytrzymuje” cały okres eksploatacji auta i prędzej czy później pojawi się konieczność jej wymiany. W tym poradniku wymieniamy sytuacje, w których należy się na to zdecydować.
Przednia szyba jest bardzo narażona na wszelkie zanieczyszczenia, które z czasem zaczynają rysować jej powierzchnię. Mowa tutaj przede wszystkim o piasku oraz drobnych kamieniach. Swoje robi też lód, szron, ptasie odchody i oczywiście owady. W efekcie już po kilku latach eksploatacji na szybie mogą się pojawić liczne rysy, które znacząco ograniczają widoczność, a tym samym wpływają na obniżenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy.
Jeśli podczas jazdy po zmroku widzisz, że obraz jest zniekształcony, a światła innych samochodów coraz bardziej Cię oślepiają, nie zwlekaj z wymianą szyby. Od razu poczujesz różnicę. Zainwestowanie kilkuset złotych w swoje bezpieczeństwo nie jest chyba aż taką przesadą, prawda?
Rada
Można spowolnić proces rysowania się przedniej szyby. Wystarczy przynajmniej raz w roku, najlepiej po zimie, zmieniać pióra wycieraczek na nowe (koniecznie dobrej jakości) oraz używać odmrażaczy do szyb, zamiast tradycyjnych skrobaczek.
Pęknięta przednia szyba nadaje się tylko do wymiany o to natychmiastowej. Nawet drobna rysa zwiastuje, że lada moment pęknięcie się powiększy, co już bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu jazdy. W dodatku użytkowanie takiej szyby jest niezgodne z przepisami – w razie kontroli drogowej kierowca musi się liczyć z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
Niewielkie odpryski można oczywiście naprawiać przy pomocy specjalnej żywicy. Jest to jednak rozwiązanie, które nie sprawdzi się w przypadku większych tzw. „pajączków”. Jeśli w przednią szybę Twojego samochodu uderzył kamień i powstało spore uszkodzenie, szczególnie na wysokości oczu, to szykuj się do wymiany.
Wymiana przedniej szyby w popularnym aucie klasy średniej nie powinna kosztować więcej niż 500-800 złotych. W tej cenie otrzymasz szybę niezależnego, ale renomowanego producenta. Oczywiście cena zależy również od tego, czy w samochodzie jest system podgrzewania szyby oraz czujnik deszczu i zmierzchu.
Podsumowując: bywają sytuacje, w których nie wolno zwlekać z wymianą przedniej szyby w samochodzie. Koszt operacji nie jest aż tak wysoki, a poprawa komfortu i bezpieczeństwa jazdy może się okazać bezcenna.