Wyposażenie jachtu

Jachty (tak żaglowe, jak i o napędzie motorowym) są w ustawodawstwie polskim traktowane jak wszystkie inne jednostki żeglugi śródlądowej lub morskiej. Określa ono także wyposażenie techniczne tego rodzaju jednostek. Oczywiście istnieją też opcjonalne, nieregulowane przez prawo elementy wyposażenia jachtów. Należy też pamiętać o różnicach zachodzących w wyposażeniu jachtów morskich i lądowych oraz motorowych i żaglowych.

Podstawowe wyposażenie jachtu

Każdy sklep żeglarski oferuje nam możliwość zaopatrzenia się w podstawowe, wymagane przez prawo wyposażenie jachtowe. Największe znaczenie ma tu sprzęt ratunkowy. W przypadku jachtów śródlądowych do niezbędnych środków ratunkowych należy zestaw kamizelek ratunkowych, pasów ratunkowych i kół rachunkowych wykonane zgodnie z normami unijnymi, a także co najmniej jedno koło ratunkowe. W zależności od rozmiaru jachtu, znajdować się musi na nim od 1 do 3 gaśnic oraz właściwa ilość odbijaczy, bosaków i apteczek.

O wiele bardziej restrykcyjne są przepisy dotyczące jachtów pełnomorskich. Prawo nakazuje, by na jachcie morskim znajdowało się kilkadziesiąt rodzajów wyposażenia ratunkowego i nawigacyjnego, w tym m.in. tratwy ratunkowe, latarnia i inne rodzaje sprzętu sygnałowego, rakiety spadochronowe, radary i reflektory radarowe, odbiorniki GPS, dokumentacja (w tym np. spisy radiostacji, przepisy portowe i tablice pływów), lornetki, barometry, kompasy magnetyczne i sekundomierze.

Jeszcze więcej elementów ratunkowych i nawigacyjnych posiadać muszą jachty pełnomorskie dużej wielkości. Należy do nich także profesjonalny sprzęt przeciwpożarowy i radiolokacyjny.

Elementy uzupełniające wyposażenia jachtów

Do sprzętu żeglarskiego należą też różne drobne akcesoria podnoszące nie tylko komfort żeglowania, ale także bezpieczeństwo nasze i pasażerów jachtu. Są to np. drabinki jachtowe, luki, bulaje, kandahary, zatrzaski czy karabińczyki. Do drobnego osprzętu jachtowego zaliczamy bloczki żeglarskie, kabestany, korby, pantografy, wylewki denne, stopery, odbojnice, knagi, rolfoki, bandery, pływaki, domki na wodzie, odbijacze do jachtów, różne rodzaje stolików i podpór, zamki jachtowe i drobne gadżety (np. naczynia, akcesoria kuchenne, kuchenki gazowe). Sprzęt jachtowy jest więc bardzo różnorodny: pełną gamę sprzętu wysokiej jakości i różnych typów oferuje nam tylko dobry sklep żeglarski.

Wygodę żeglugi zapewnia dobre oświetlenie i łatwość przygotowywania posiłku w czasie rejsu. Jacht powinien posiadać więc instalację elektryczną, gazową i wodną. Główne typy oświetlenia występujące na jachtach to oświetlenie nawigacyjne i oświetlenie kajutowe. Do dodatkowego wyposażenia jachtów, zwłaszcza luksusowych, należy też klimatyzacja i ogrzewanie. Wiele jachtów zaopatrzonych jest także w toalety i systemy prysznicowe. Toalety jachtowe dzielimy na chemiczne i morskie, w tym elektryczne i ręczne.

Żegluga będzie przyjemnością wtedy, gdy korzystamy z wyposażenia najwyższej jakości, produkowanego przez najlepsze firmy. Kiedy odwiedzamy sklep żeglarski, zwróćmy też uwagę na długość gwarancji oferowanej na osprzęt: długa gwarancja jest w przypadku wyposażenia jachtowego świadectwem jakości produktu.

Więcej informacji na Sklepwind.pl

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.