Zakładanie spółki – przewodnik krok po kroku

Marek Szydełko
20.05.2021

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako forma prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju, jest najczęściej wybierana. Stając przed wyborem własnej działalności, wiele osób zastanawia się, co lepiej założyć – spółkę z o.o. czy jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak założyć spółkę z o.o.?

Chcąc założyć spółkę, warto poznać kilka ważnych informacji na jej temat. Przede wszystkim, możliwe jest utworzenie spółki samodzielnie lub w więcej osób. Co ważne, taka spółka nie może być zawiązana przez istniejącą już jednoosobową spółkę z o.o. Na pytanie, jak założyć spółkę z o.o. odpowiedzi są dwie: przez Internet lub tradycyjnie u notariusza.

Kapitał zakładowy spółki, który należy na początek zebrać, aby móc ją założyć wynosi 5 000zł. Następnie należy udać się do notariusza w celu przygotowania umowy spółki. Po tych czynnościach wymagane jest wpisanie założenia spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, w skrócie KRS. Gdy wszystko zostanie już formalnie zarejestrowane, przed rozpoczęciem działalności należy zgłosić nowy podmiot do US, aby móc dokonywać rozliczeń podatku dochodowego. Jeśli spółka sprzedaje towary albo usługi wymienione w ustawie o VAT lub wartość sprzedaży przekroczy 200 tysięcy, trzeba jeszcze zarejestrować działalność dla celów VAT.

Jak wygląda zakładanie spółki przez Internet?

Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet? Wystarczy użyć platformy udostępnianej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Należy jednak pamiętać, że dostępne tam wzory umów są standardowe i nie ma ich za wiele. Wspólnicy w takim przypadku będą mieli problem z modyfikacją umowy tak, aby pasowała do ich działalności. Aby założenie spółki doszło do skutku, każdy wspólnik musi założyć specjalne konto w systemie teleinformatycznym, a umowę podpisać za pomocą elektronicznego podpisu. Co ważne, korzystający z tej platformy mogą wnieść kapitał tylko w formie wpłaty gotówki. Dodatkowo przy takiej formie zakładania spółki, należy samodzielnie zadbać o spełnienie obowiązków względem ZUS, US czy GUS.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie