Planowanie remontu jest czasochłonne, stresujące, może też rodzić rodzinne konflikty, dlatego mnóstwo osób – zupełnie niepotrzebnie – idzie tutaj „na żywioł”. W dużym uogólnieniu przekazują wykonawcy wytyczne dotyczące swoich oczekiwań, uzgadniają z firmą termin i koszt realizacji, a następnie trzymają mocno kciuki, aby po drodze nie przytrafiły się żadne niespodzianki. To złe podejście, co często znajduje potwierdzenie dopiero wiele tygodni po zakończeniu prac. W naszym poradniku wyjaśniamy, czego koniecznie trzeba przypilnować jeszcze przed ruszeniem z remontem.
Sprawdzenie stanu instalacji
Jest to szalenie ważne, ponieważ najgorszym scenariuszem, z jakim trzeba się liczyć, jest wysokie ryzyko awarii np. instalacji wodnej krótko po zakończeniu prac remontowych. Wyobraźmy sobie taką sytuację: wydajemy kilkanaście tysięcy złotych na nową, piękną i funkcjonalną łazienkę, po czym 2-3 tygodnie po rozliczeniu się z wykonawcą pod wanną pęka rura wodociągowa. Nie musimy chyba tłumaczyć, z czym będzie się to wiązać.
Właśnie dlatego, w miarę możliwości, warto przeprowadzić dokładny przegląd stanu wszelkich instalacji, a te, które są już wiekowe, profilaktycznie należy wymienić podczas remontu.
Badanie termowizyjne budynku
Zainwestowanie w takie badanie jest bardzo opłacalne w dłuższej perspektywie. Kamera termowizyjna pozwala odkryć miejsca, przez które z budynku wydostaje się drogie ciepło. Podczas badania precyzyjnie wskazywane są mostki termiczne, czyli punkty przemarzania. Ich usunięcie na etapie remontu nie będzie ani trudne, ani bardzo kosztowne, a docelowo pozwoli to zauważalnie ograniczyć koszty ogrzewania i zwiększyć komfort termiczny domowników.
Odsunięcie mebli, odkrycie listew przypodłogowych
Za meblami, zwłaszcza w zabudowie, które nie były odsuwane od ściany latami, mogą się kryć różne bardzo nieprzyjemne niespodzianki – chociażby ślady zagrzybienia, zacieki, zniszczony tynk etc. Dokładnie tak samo jest z listwami przypodłogowymi, zwłaszcza z PVC, za którymi mogą się kryć ślady wilgoci.
Jeśli uda się to wszystko odkryć jeszcze przed rozpoczęciem prac, to wykonawca remontu będzie w stanie rzetelnie określić koszt robót i termin ich wykonania. Dzięki temu nie dojdzie do nieporozumień na etapie rozliczania się z ekipą, a sam remont nie powinien się też przedłużyć.