Zapalenie ucha – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Jerzy Biernacki
18.07.2019

Ból ucha jest dotkliwy i potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Gdy dodatkowo pojawia się wydzielina, na przykład o charakterze ropnym, odczuwany jest również świąd, prawdopodobnie jest to zapalenie ucha.

Trzy podstawowe elementy ucha

Narząd ucha składa się z trzech podstawowych elementów. Każdy z nich może być objęty procesem zapalnym. W uchu zewnętrznym wyróżnia się małżowinę uszną oraz przewód słuchowy zewnętrzny. Ucho środkowe to jama bębenkowa, a w niej zestaw kosteczek słuchowych. Od ucha zewnętrznego oddziela ją błona bębenkowa. W uchu wewnętrznym najważniejszy jest błędnik, który składa się ze ślimaka, trzech półkolistych kanałów oraz przewodu słuchowego wewnętrznego.

Ze względu na taką budowę, wyróżnia się zapalenie ucha: zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

Zapalenie ucha – objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia ucha to ból, uczucie zatkania i rozpierania. Może pojawiać się świąd. Nierzadko występuje gorączka i pogarsza się samopoczucie. Ucho często swędzi, jest zaczerwienione, są problemy z prawidłowym słyszeniem. Może ponadto występować wydzielina ropna lub surowicza.

Gdy zaburzenia obejmują gruczoły łojowe, rozwija się zwykle zapalenie ucha zewnętrznego. Częściej dotyczy ono alergików, cukrzyków oraz osób korzystających z basenu. Infekcja bywa wynikiem niewłaściwej higieny uszu, przede wszystkim używania nieodpowiednich produktów kosmetycznych do ich czyszczenia. Podłożem zakażenia mogą być bakterie, grzyby lub wirusy.

Zapalenie ucha środkowego najczęściej dotyczy niemowlaków oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Przyczyną są głównie infekcje górnych dróg oddechowych. Łatwo dochodzi do zakażenia ucha środkowego od jamy nosowo-gardłowej, ze względu na inną budowę anatomiczną trąbki słuchowej u dzieci.

Zapalenie ucha wewnętrznego jest niebezpieczne, a jego przebieg bywa nietypowy. Nieleczona infekcja może prowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu. Do takiego stanu dochodzi w wyniku zaatakowania przez bakterie, wirusy lub pierwotniaki. Wśród przyczyn wymienia się także urazy oraz choroby autoimmunologiczne.

Ze względu na dużą różnorodność przyczyn, odmienne objawy oraz poważne konsekwencje, które wiążą się z nieleczonymi stanami zapalnymi, dolegliwości umiejscawiające się w uchu, powinny być konsultowane z lekarzem.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie