Zapalniczka krzesiwowa – czym jest oraz jak jest zbudowana?

Jerzy Biernacki
14.03.2023

Ludzkość już od samego początku dążyła do wynalezienia metody łatwego wskrzeszania ognia. To czynnik sprzyjający ogrzewaniu organizmu oraz gwarantujący światło. Dziś możemy go uzyskać już niemal jednym ruchem palca, a jego wytworzenie jest możliwe w każdym miejscu, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Do tego potrzebne są oczywiście specjalne urządzenia, a dokładniej mówiąc zapalniczki.

Chyba każdy korzystał kiedykolwiek z takich sprzętów. Mogą one co prawda występować w przeróżnych formach i emitować różne płomienie. W poniższym wpisie zajmiemy się tematem zapalniczek krzesiwowych, które już dawno stały się fenomenem na rynku akcesoriów, a ich trend podtrzymywany jest do tej pory.

Czym jest krzesanie?

Zanim przejdziemy w ogóle do tematu zapalniczek, warto wcześniej wyjaśnić pojęcie krzesania. Nasi dawni przodkowie, chcąc otrzymać ogień pocierali dwa kawałki suchego drewna. Było to jednak bardzo monotonne i długotrwałe. Nic nie dało się temu zaradzić, gdyż na tamte czasy nie wymyślono żadnej alternatywy. Można było jednak snuć pewne wnioski, a dokładniej teorię, w której to ogień uzyskuje się poprzez tarcie. Zaczęto więc pocierać o siebie inne materiały, co przypadkiem doprowadziło do przełomowego odkrycia. Mianowicie odkryto krzesiwo. Termin „krzesać” do tej pory oznacza wykonywanie gwałtownych uderzeń żelaza kamieniem. W ten sposób zaczęto otrzymywać iskrę, co w krótkim czasie przyczyniło się do opracowania konkretnego mechanizmu zwanego krzesiwem.

Dziś krzesiwa do zapalniczek posiadają małe rozmiary, pozwalające na korzystanie z nich przy użyciu wyłącznie jednego palca.

Zapalniczki krzesiwowe – jak wyglądają?

Prawdę mówiąc, większość zapalniczek dostępnych na rynku jest wyposażona w krzesiwo. To wszystkie produkty posiadające tradycyjne kółko, które należy szybkim ruchem przekręcić. Do poprawnego działania krzesiwa wymagany jest rzecz jasna specjalny kamień do zapalniczek. Wtedy odbywa się tarcie dające iskrę, jednak jest to tylko jedna z dwóch składowych, potrzebnych do uzyskania płomienia. Wszystko wymaga oczywiście paliwa. Może nim być gaz bądź benzyna, co najczęściej wykorzystuje się w obecnych zapalniczkach.

Połączenie iskry z łatwopalnym czynnikiem prowadzi do reakcji chemicznej czyli spalania. Dzięki specjalistycznej budowie zapalniczki, wszystko odbywa się w pełni bezpiecznie i nie ma ryzyka utraty kontroli nad ogniem. Jak widać, zapalniczki krzesiwowe to zarówno jednorazówki dostępne w sklepach spożywczych, jak i popularny Clipper czy Zippo.

Zalety zapalniczek krzesiwowych

Zapalniczki krzesiwowe są małe, praktyczne i proste w obsłudze. Ostatni czynnik dotyczy jednak wyłącznie osób dorosłych i to zdecydowanie jest największą zaletą. Zapalniczka krzesiwowa to ogólnie rzecz biorąc zabezpieczenie przed dziećmi. Młody organizm nie wie, w jaki sposób skorzystać z tego sprzętu, przez co w razie dostania się go w ręce małego dziecka, nikomu nic nie grozi.

Oczywiście, wszystkie zapalniczki krzesiwowe posiadają zdolność regulacji płomienia oraz mogą w zależności od rodzaju posiadać wymienne paliwo.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie