Zastanawiasz się długo, jak dobrze wybrać nazwę domeny dla swojej strony na WordPress?

Krzysztof Jagielski
09.12.2019

Wybranie nazwy domeny internetowej dla firmy to ważna decyzja. Poznaj 3 wskazówki, dzięki którym podejmiesz trafną decyzję. Całkiem słusznie – w końcu powinna ona pozostać z Twoją firmą na długie lata. W tym artykule poznasz dlatego 3 przydatne porady, które pomogą Ci podjąć decyzję.

1. Marka, czy opis tego, co oferujesz?

Wybierając domenę dla strony na WordPress, musisz wstępnie ustalić, w jaki sposób chcesz być rozpoznawalny. Wiele marek wybrało taką nazwę, która nie od razu kojarzy się z tym, co robią. X-kom, morele.net, Google, czy Apple to sformułowania, które nie przywołują na myśl od razu odpowiednio sklepu z komputerami, sklepu ze sprzętem elektronicznym, wyszukiwarki internetowej czy producenta telefonów i komputerów. Jednak z biegiem czasu marki te stały się rozpoznawalne, a ich unikalne nazwy pozwalają wyróżniać się z tłumu.

Jeśli zatem chcesz budować świadomość swojej unikalnej marki, wybierz domenę, która odpowiada jej nazwie.
Inni z kolei obierają inne podejście – tworząc stronę www, wybierają taką domenę, która od razu wzbudza skojarzenia z tym, co dana firma oferuje. W wielu przypadkach domena będzie oczywiście inna niż nazwa samej firmy. Taka decyzja ma swoje plusy, gdyż adres internetowy kojarzący się z Twoją ofertą będzie łatwiejszy do zapamiętania. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć pewną kwestię. Umieszczenie w domenie słowa kluczowego nie daje już praktycznie żadnych korzyści pod kątem SEO. Było tak oczywiście przez pewien czas, jednak w 2012 roku Google wprowadziło aktualizację EMD (exact match domain). Od tego czasu strony utraciły wysokie pozycje, jeśli zawdzięczały je głównie posiadaniem frazy kluczowej w nazwie domeny.

2. Spraw, by dało się ją łatwo zapamiętać

Pamiętaj, że Google to nie jedyny sposób, w jaki potencjalni klienci będą znajdować Twoją stronę. Ktoś może zasłyszeć jej nazwę od znajomego lub po prostu przewinie się ona mu szybko w reklamie. Adres Twojej strony internetowej będzie zamieszczony także prawdopodobnie na ulotkach, szyldach, banerach, wizytówkach itp. Każdy, kto się na niego natknie, nie powinien mieć później problemów z jego zapamiętaniem. Dlatego też domena powinna być łatwa do wymówienia oraz zapisania.

Z tego powodu najlepiej jest unikać:

  • Liczb – mogą one wprowadzać zamieszanie, gdyż nie zawsze będzie jasne, czy zapisać ją numerycznie „4”, czy słownie „trzy”.
  • Długich słów – są one trudniejsze do wymówienia.
  • Znaków rozdzielających – podawanie nazwy zawsze będzie wymagało zaznaczenia, gdzie znajduje się „kreseczka”, czyli dywiz „-”.

Wyjątkiem od ostatniego przypadku jest sytuacja, w której uznałeś, że dana nazwa jest dla Ciebie naprawdę bardzo istotna, ale została już zajęta. Zarejestrowanie jej odpowiednika, w którym słowa zostały oddzielone przez dywizy, to dobry sposób na zachowanie docelowego nazewnictwa.

3. Przeprowadź research

Kiedy wybierasz nazwę domeny dla strony internetowej na WordPress, może się okazać, że dopisało Ci szczęście – dostępna jest dokładnie taka nazwa, jaką chciałeś. Czy powinieneś dlatego od razu rejestrować taką domenę? Warto trochę się z tym wstrzymać.
Może się okazać, że dane hasło, nazwa czy inne sformułowanie zawarte w domenie to znak towarowy zastrzeżony już wcześniej przez inną firmę. Zajęcie takiego adresu to podstawa do roszczeń sądowych. Co gorsza, ktoś mógłby posądzić Cię o typosquatting – praktyka ta polega na rejestrowaniu domen podobnych do tych istniejących w celu ich późniejszego odsprzedania. Taki proceder jest postrzegany jako czyn nieuczciwej konkurencji.
Podsumowanie

Oto 3 porady, które pomogą Ci wybrać dobrą domenę dla swojej strony. Zastosuj się do nich, a na pewno uda Ci się zamieścić witrynę internetową pod takim adresem, który będzie Ci służył przez długi czas.

Domena wybrana, co dalej?

Jeżeli udało Ci się odszukać idealną dla swojej działalności domenę, w następnej kolejności , naturalnym jest, że chcesz stworzyć stronę WWW. W tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Ważne, aby Twoja strona WWW była dostosowana do wymogów Google oraz była responsywna, czyli wyglądała dobrze zarówno na zwykłym monitorze, jak i na smartfonach. Takie właśnie strony internetowej tworzy agencja interaktywna z home.pl.

Aby uzyskać darmową wycenę na wykonanie dla Ciebie wymarzonej witryny, wejdź na: https://home.pl/tworzenie-stron-internetowych/ i prześlij formularz ze swoimi danymi kontaktowymi. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie