Nawet osoby dysponujące profesjonalnym systemem podlewania ogrodu muszą sobie zdawać sprawę z tego, że nasz kraj od lat cierpi na poważny deficyt wody. Sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza, dlatego rozsądek podpowiada, aby zacząć tę wodę oszczędzać. Jednym z ciekawszych sposobów, z jakiego mogą skorzystać praktycznie wszyscy właściciele domów jednorodzinnych, jest zbieranie deszczówki. Nie ma w tym żadnej wielkiej filozofii. Podpowiadamy gotowe rozwiązania.
Zbiorniki pod rynnami
Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na zbieranie deszczówki, choć trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że niekoniecznie estetyczny. Zbiornik ustawiony bezpośrednio pod odpływem rynny potrafi ustawić każdy – o ile oczywiście jest na to miejsce. Na rynku są dostępne najróżniejsze zbiorniki, w tym takie, które z uwagi na ciekawy design mogą wręcz stanowić element ogrodowej małej architektury. Tutaj jednak trzeba się już liczyć ze sporym wydatkiem – nawet około 1000 złotych za zbiornik o pojemności 120-180 litrów.
Decydując się na takie rozwiązanie koniecznie trzeba się dokładnie zastanowić, jaka pojemność zbiornika będzie nam potrzebna. Zależy to od:
W większości przypadków wystarczający powinien być zbiornik o pojemności około 200 litrów, który nie przeleje się nawet w trakcie dużej ulewy. Pamiętajmy przy tym, że woda ze zbiornika na deszczówkę musi być regularnie wybierana, co w przypadku np. wysokiej beczki będzie dość problematyczne – wówczas warto zastosować zawór z kranikiem w dolnej części zbiornika.
Beczki wkopane w ziemię
To opcja dla tych, którzy nie mają dużo miejsca w ogrodzie, a poza tym nie przemawia do nich estetyka zbiorników naziemnych. Wkopując zbiornik na deszczówkę w ziemię nie trzeba się w ogóle przejmować jego wyglądem – może to być zatem nawet zwykła beczka po chemii (oczywiście wcześniej dokładnie wyczyszczona) czy do kiszenia kapusty. Pamiętajmy natomiast, aby bardzo dobrze zabezpieczyć pokrywę zbiornika – trzeba wyeliminować ryzyko, że do środka wpadnie jakieś zwierzę, a tym bardziej dziecko.
Jeden centralny zbiornik podziemny
Jest to zdecydowanie najlepsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, które ma tylko jedną wadę: jest dość kosztowne. Funkcję centralnego zbiornika na deszczówkę może pełnić chociażby szambo betonowe o pojemności 4 m3. Po wkopaniu zbiornika wystarczy już tylko podłączyć do niego wszystkie odpływy rynien przy pomocy rur kanalizacyjnych. Wodę ze zbiornika wybieramy przy pomocy pompy zanurzeniowej.