Zlewozmywaki granitowe - zalety i wady

Piotr Kowalczyk
24.11.2020

Aranżując kuchnię trzeba odpowiednio zaplanować całą przestrzeń, włączenie z najmniejszymi detalami i pozornie mało istotnymi rzeczami. Projektując i dobierając odpowiednie wyposażenie kuchni nie należy zapominać o zlewozmywaku. Ten dodatek w kuchni stanowi niezbędny element wyposażenia. Zlewozmywaki granitowe stanowią świetny wybór, ze względu na swoją funkcjonalność, a także wygląd, który idealnie podkreśli każdy styl, w jakim urządzimy to pomieszczenie. Jakie są zalety i wady tego produktu?

Granitowy zlewozmywak - charakterystyka

Bez względu na styl, w jakim chcemy urządzić kuchnię, zlewozmywak kamienny - granitowy zawsze wpasowuje się idealnie w otoczenie. Tak więc planując kuchnię w stylu klasycznym, nowoczesnym, minimalistycznym czy stylizowanej - granitowy zlewozmywak będzie wyborem idealnym, świetnie podkreślającym wystrój otoczenia.

Dodatkowo, zlewozmywaki granitowe mają szeroką gamę kolorów, kształtów i rozmiarów, dzięki czemu bez problemu mogą być dobrane do wymarzonej kuchni, zachowując jednocześnie odpowiednią funkcjonalność. Zazwyczaj zlewozmywaki granitowe spotkamy w klasycznych kolorach: czerni, bieli, szarościach, beżach, jednak w ofertach nie brakuje także odważniejszych kolorów, jak czerwień czy zieleń.

Kształty kamienne zlewozmywaki mają różnorodne: od prostych, prostokątnych, przez okrągłe, a kończąc na narożnych, trójkątnych czy trapezowych kształtach. W zależności od naszych upodobań i miejsca, w którym chcemy umieścić granitowy zlewozmywak, możemy zdecydować się na taki kształt, jaki nam się podoba i który idealnie dopełni wystrój kuchni.

Jeśli chodzi o rozmiary, to w ofercie sklepów znajdziemy najróżniejsze modele: zlewozmywak granitowy jednokomorowy świetnie nada się do mniejszych kuchni lub takich, gdzie zmywanie głównie odbywa się w zmywarce. Na rynku są także 1,5 komorowy zlewozmywak oraz zlewozmywak granitowy dwukomorowy - idealny do dużych kuchni, gdzie dużo się zmywa lub gdzie nie ma zmywarki. Dodatkowo do każdej wielkości zlewozmywaka można dobrać ociekacz, który świetnie posłuży jako miejsce na umyte garnki, jednocześnie odciążając suszarkę na naczynia.

Zlewozmywak granitowy - zalety

Dlaczego granitowy zlewozmywak cieszy się taką popularnością? Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć wymieniając liczne zalety takiego rodzaju zlewozmywaka:

  • Łatwy w czyszczeniu - gładka powierzchnia zlewozmywaka granitowego sprawia, że zabrudzenia nie przylegają do jego powierzchni. Do wyczyszczenia tego rodzaju zlewozmywaka wystarczy odrobina wody i gąbka do czyszczenia, w przypadku trudniejszych zabrudzeń wystarczy użyć specjalnie przeznaczonego do czyszczenia granitowych zlewozmywaków mleczka. Po wyczyszczeniu na mokro zlewozmywaku warto pamiętać o przetarciu go na sucho, by zapobiec ewentualnym zaciekom.
  • Nie przenika zapachami - granit jest odporny na przyjmowanie zapachów, dzięki czemu zlewozmywak zawsze zachowa neutralny zapach.
  • Odporny na zmiany temperatury - zlewozmywaki granitowe cechuje duża odporność na skrajne zmiany temperatury. Materiał jest odporny na bardzo wysokie temperatury, więc nie przeszkodzi mu wrzątek. Dodatkowo, granit nie jest też podatny na bardzo zimne temperatury, więc wrzucenie lodu do komory granitowego zlewozmywaka też nie zrobi na nim wrażenia.
  • Odporny na uszkodzenia mechaniczne - granit to bardzo wytrzymały materiał, jest odporny na zarysowania, a także odpryski.
  • Odporny na plamy - gładka powierzchnia granitu sprawia, że wszelkie zabrudzenia toczą się po jego powierzchni, nie brudząc jej.
  • Bezpieczny w kontakcie z żywnością - jest neutralny w kontakcie z produktami spożywczymi.

Granitowy zlewozmywak - wady

Zlewozmywaki granitowe z pewnością posiadają liczne zalety, jednak jak większość produktów, mają też swoje wady. Jedną z głównych mankamentów tego rodzaju zlewozmywaka jest jego cena. Dobrej jakości zlewozmywak granitowy nie schodzi poniżej 400 zł, a naprawdę solidne modele kosztują kilka tysięcy złotych.

Kolejną z wad zlewozmywaka granitowego jest jego waga. Nie należy od do najlżejszych modeli i trzeba brać to pod uwagę projektując kuchnię. Najlżejszy, mały granitowy zlewozmywak będzie ważył ok. 8 kg, a te duże, mogą nawet mieć 20 kg. Należy więc odpowiednio wzmocnić szafki, by móc zamontować taki rodzaj zlewozmywaka.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie