Zmiany w PIT za 2019 rok - co zmieni się w rozliczaniu deklaracji?

Remigisz Szulc
06.11.2019

Małymi krokami zbliżamy się do momentu, w którym będziemy składali rozliczenia deklaracji podatkowych za 2019 rok. Od 1 października ustawodawcy wprowadzili wiele zmian, które będzie trzeba uwzględnić w PIT-ach za ten rok podatkowy. Chcesz się dowiedzieć jakie to będą zmiany? Czytaj dalej!

Zmiana stawki podatku

Osoby fizyczne uzyskujące dochód z pierwszego progu podatkowego będą musiały uwzględnić mniejszą wysokość podatku dochodowego. Wiąże się to z faktem, iż od października jego wysokość wynosi 17,5%, a nie 18% - jak było to do tej pory. W związku z tym w rozliczeniu rocznym 2019 należy przyjąć uśrednioną wysokość podatku dochodowego, w wysokości 17,75%. Obniżenie podatku jest korzystne dla wszystkich pracowników, którzy uzyskują swoje dochody według skali podatkowej, m.in.

  • ze stosunku pracy,
  • z emerytury i renty,
  • z praw majątkowych,
  • z działalności gospodarczej,
  • działalności wykonywanej osobiście.

U osób, które rozpoczęły pracę dopiero w październiku (a wcześniej nie pracowały) powstanie konieczność dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym. Jest to związane z tym, że za przepracowany czas będzie pobierana od nich stawka 17,5% podatku, a w rozliczeniu przyjmuje się stawkę uśrednioną dla całego roku - 17,75%.

Koszty uzyskania przychodów

Niższy podatek dochodowy to nie koniec dobrych wiadomości dla pracowników. W październiku zwiększono bowiem koszty uzyskania przychodu. Ich podstawowy wariant dla jednoetatowców to teraz 250 zł miesięcznie (wcześniej 111,25 zł), a 300 zł dla dojeżdżających (wcześniej 139,06 zł). Taka wysokość będzie obowiązywać od października, do grudnia. Na 2020 r. ustawodawcy planują kolejne podwyżki kosztów.  Jest to dobra informacja zarówno dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale również dla menadżerów, którzy uzyskują dochody z działalności wykonywanej osobiście. Szczególnie powinniśmy docenić ten krok, ponieważ ostatnia waloryzacja kosztów uzyskania przychodu miała miejsce aż 10 lat temu.

Kwota zmniejszająca podatek

Kolejną zmianą, którą wprowadza nowelizacja ustawy jest wysokość kwoty zmniejszającej podatek. Od października do grudnia br. wyniesie dokładnie 525 zł 12 gr, a pracownik nie może wnioskować o zastosowanie innej kwoty zmniejszającej podatek (dotychczas wynosiła ona 556,02 zł). Dotyczy to tylko osób rozliczających PIT-36 oraz PIT-37.

Jakie ma to realne przełożenie na pracowników?

Mówiąc najprościej, w naszym portfelu zostanie więcej pieniędzy. Zmniejsza się też różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto z naszej umowy, a pensją netto, którą otrzymujemy na konto bankowe. Jest to nazywane obniżeniem "klinu podatkowego". Na pewno jest to korzystne dla wszystkich podatników, ponieważ realnie przyczynia się to do poprawy jakości życia. Można jedynie dyskutować z momentem, w którym zmiany zostały wprowadzone. Problemy z rozliczeniem podatku dochodowego na pewno będą zauważalne, szczególnie, że zmian jest sporo. Prognozy są jednak pozytywne. Obecnie minimalne wynagrodzenie brutto to 2250 zł, biorąc pod uwagę wprowadzone zmiany, za 2019 rok zyskamy 472 zł. Osobom uzyskującym przeciętne wynagrodzenie (4765 zł brutto) zostanie w portfelu aż 732 zł.

Źródło: PITax.pl

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.