Zostań audytorem energetycznym

Krzysztof Jagielski
15.02.2024

Świadectwo energetyczne jest dokumentem określającym zapotrzebowanie na energię związane z użytkowaniem danego obiektu. Obowiązujące aktualnie prawo unijne wymaga, by został on dostarczony nowemu właścicielowi lub najemcy w przypadku kupna, wynajmu czy wzniesienia budynku. Oczywiście chcąc je uzyskać, należy zgłosić się do uprawnionych osób, które mogą wystawiać tego typu zaświadczenia. Co, jednak gdybyś to właśnie ty zechciał wystawiać dokumenty w postaci świadectw charakterystyki energetycznej? Przekonaj się sam! 

  • Świadectwa charakterystyki energetycznej — co musisz wiedzieć na ten temat? 
  • Proces wykonywania audytów energetycznych
  • Kto może dokonać charakterystyki energetycznej budynków?
  • Audytor energetyczny kurs — jak nim zostać?

Świadectwa charakterystyki energetycznej — co musisz wiedzieć na ten temat? 

Audyt energetyczny poza oceną poziomu zużycia energii, służy także do wyznaczenia możliwości dokonania prac modernizacyjnych. Jego ważną częścią jest analiza ekonomiczno-energetyczna, dzięki której można wybrać optymalne środki, które przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej budynku. Obejmuje on elementy tj.:

  • oświetlenie,
  • okna,
  • ogrzewanie, klimatyzacje i wentylacje,
  • ściany i dachy,
  • dźwigi towarowe i osobowe,
  • podgrzewacze wody,
  • instalacje OZE.

Warto wspomnieć, że świadectwo jedynie pełni rolę założeń do planu modernizacji i nie stanowi podstaw do wykonania prac remontowo-budowlanych.

Proces wykonywania audytów energetycznych

Wystawianiem świadectw energetycznych zajmuje się audytor. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kontroli wykorzystania energii w budynku przy użyciu kamery termowizyjnej oraz przygotowanie ekspertyzy zawierającej propozycje ewentualnych zmian. Przed przystąpieniem do pracy audytor energetyczny musi zapoznać się z pełną dokumentacją techniczną obiektu. Jeśli wykonuje usługę dla właściciela budynku lub przedsiębiorstwa nim zarządzającego, nie może być w żaden sposób powiązany ze zleceniodawcą.

Kto może dokonać charakterystyki energetycznej budynków?

Audytor energetyczny jest stosunkowo nowym zawodem. Przed kilkoma laty temu był regulowany przez państwo, obecnie może go wykonywać każdy, który ukończył studia inżynierskie czy pokrewne, (jeśli treści związane z efektywnością energetyczną) lub posiada uprawnienia budowlane oraz nie był karany. Powinien również posiadać odpowiednie umiejętności m.in. z zakresu sporządzania dokumentacji energetycznej. Można je zdobyć na specjalnych kursach kończących się egzaminem. Ponadto od audytorów wymaga się komunikatywności, precyzji w dokonywaniu obliczeń oraz odporności na stres.

Audytor energetyczny kurs — jak nim zostać?

Chcąc móc dokonać audytu energetycznego, nalezy spełnić szereg kryteriów oraz przede wszytskim przejśc oficjalny kurs świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, po którym zostaniesz audytorem energetycznym. Stosowny certyfikat poświadczający twpje komptenencje pozwoli czy wspisywać poszczególne dane do rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

Zajęcia dla przyszłych audytorów składają się z trzech dni szkoleniowych, które zakończone są egzaminem potwierdzającym uzyskane kompetencje zawodowe. Poszczególne części spotkań zostały podzielone na zajęcia teoretyczne, podczas których dowiesz się wszystkiego na temat wystawiania dokumentacji, sprawdzania poszczególnych elementów oraz poznasz zakres świadczeń audytora. Drugi dzień praktyczny umożliwi ci zdobycie wiedzy, którą wykorzystasz w zawodzie. 

Kurs audytów energetycznych to doskonałe uzupełnienie kompetencji zawodowych w szczególności dla magistra, inżyniera pożarnictwa, przedstawicieli budowlanych, jak i osób, które chcą zdobyć nowe umiejętności i zmienić dotychczas wykonywany zawód. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie