Cukrzyca należy do najczęściej występujących schorzeń przewlekłych. Leczenie tej dolegliwości w dużej mierze opiera się o zmianę nawyków osoby chorej, przede wszystkim — w obszarze diety. Niestety, żywność dla diabetyków nie jest tak rozpowszechniona, jak choćby produkty słodzone, wysoko przetworzone i fast foody. Taka sytuacja nie ułatwia terapii, tym bardziej że diabetycy powinni spożywać posiłki regularnie i o określonych porach, więc dostęp do odpowiednich produktów jest dla nich kwestią priorytetową.
Żywność dla diabetyków w żadnym wypadku nie jest zabiegiem marketingowym, mającym na celu przyciągnąć grupę odbiorców do określonych produktów. Lekarze nie mają wątpliwości, że nie można mówić o skutecznej terapii cukrzycy bez mądrze skomponowanej diety, opartej o konkretne produkty. Co kryje się pod pojęciem żywności dla cukrzyków? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Stwierdzenie, że cukrzyca zaczyna przybierać rozmiar pandemii, w żadnym wypadku nie jest nadużyciem. Na całym świecie, jedna na jedenaście dorosłych osób żyje ze zdiagnozowaną chorobą. Z powodu cukrzycy lub jej powikłań, co 6 sekund umiera jedna osoba. Do 2030 roku, cukrzyca ma być siódmą najczęstszą przyczyną zgonów.
Światowe dane przerażają. Jak wyglądają statystyki zachorowań na cukrzycę w Polsce? W 2020 roku, z cukrzycą żyło niemal 3 miliony Polek i Polaków. Podkreślamy, mówimy tu o przypadkach zdiagnozowanych, czyli stwierdzonych przez lekarzy. Niestety, smutną prawdą pozostaje, że temat badań profilaktycznych wciąż jest powszechnie bagatelizowany, więc przedstawione dane mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej, a specjaliści nie mają wątpliwości, że w kolejnych latach będziemy obserwować nie spadek, a wzrost liczby zachorowań.
Dla wielu osób, rozpoznanie cukrzycy okazuje się niemałym szokiem. Trzeba bowiem pamiętać, że choroba, o której mowa, daje szereg wyjątkowo nieprzyjemnych symptomów, a ryzyko wystąpienia groźnych powikłań jest w tym przypadku bardzo wysokie.
Leczenie tego schorzenia jest trudne i czasochłonne. Każdy pacjent musi całkowicie przeorganizować swoje życie, zmieniając nawyki na takie, którym powinien był hołdować od dawna. Mówimy tu przede wszystkim o całkowitym przemodelowaniu diety, w której trzeba pilnować bilansu kalorycznego oraz mikro- i makroskładników i wprowadzić do jadłospisu produkty klasyfikowane jako zdrowa żywność:
Cukier? O tym można zapomnieć, chyba że na myśli mamy zdrową alternatywę dla "białej śmierci": stewię, cukier z agawy, erytrol lub malitiol.
Teraz zastanówmy się, ile z tych wyrobów można znaleźć w najpopularniejszych sieciach dyskontowych? Abstrahując od faktu, że jakość oferowanych tam warzyw i owoców można dyplomatycznie uznać za wątpliwą, żywności dla diabetyków w marketach jest jak na lekarstwo (choć być może w tym przypadku nie jest to najfortunniejsze określenie). Trudno jest dbać o zdrowie w warunkach, w których podstawowe produkty stanowią dobro luksusowe.
W tym miejscu zaczyna się rola niewielkich przedsiębiorców, którzy z pomocą hurtowni zdrowej żywności coraz chętniej wprowadzają do swoich punktów handlowych żywność dla diabetyków. To dobre posunięcie, nie tylko ze społecznego, ale także biznesowego punktu widzenia — skoro pojawia się popyt, obowiązkiem przedsiębiorcy jest udzielenie odpowiedzi na potrzeby rynku, który już dziś jest ogromny, a w kolejnych latach będzie się powiększał.