Co to jest i czym zajmuje się kosmologia?

Piotr Kowalczyk
02.09.2015

Kosmologia to bardzo ciekawa i tajemnicza nauka. Chyba jedyna, w której znajdziemy znacznie więcej pytań niż faktów. Bardzo dużo teorii, mało obserwacji, mało faktów, większość rzeczy opiera się na domysłach. Nazwa (oczywiście) pochodzi z greckiego, kosmos- czyli porządek, Wszechświat i logos- nauka, słowo

W definicji znajdziemy, że jest to nauka o ogólnie pojętym kosmosie. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że o ogólnie pojętym kosmosem zajmuje się cała astronomia, ale to nieprawda :)

A więc czym tak w praktyce zajmuje się kosmologia? Ewolucją, strukturą i pochodzeniem Wszechświata, a to oznacza, że stara się odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak:

- W jaki sposób powstał Wszechświat?

- Co było przed Wielkim Wybuchem?

- Co się w tej chwili dzieje z Wszechświatem?

- Czy Wszechświat będzie trwać w nieskończoność?

Kosmologię możemy podzielić na:

- kosmologię obserwacyjną (przedstawia realny Wszechświat, a więc wyłącznie fakty, wyniki obserwacji)

- kosmologię teoretyczną (zawiera teorie i części z nich nie da się w tej chwili potwierdzić obserwacjami, mogą być więc nieprawdziwe)

To właśnie ze względu na ten podział, kosmologię możemy zaliczać jednocześnie do astronomii i astrofizyki teoretycznej.

Z kosmologią kojarzą się takie pojęcia jak kosmogonia i kosmologie: religijna, mityczna, biblijna itp., żeby było ciekawie porównamy w innych artykułach teorie astrofizyczne do historii z różnych religii i mitów. Trzeba tylko pamiętać, że w/w pojęcia miały kiedyś duże znaczenie w astronomii, bowiem nauka była ściśle powiązana z religiami, ale obecnie już nie i nie możemy kosmologii religijnej zaliczyć do nauki jaką jest kosmologia, tylko do religioznawstwa :)

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie