Gromady gwiazd: Gromady kuliste

Remigisz Szulc
02.09.2015

Gromady kuliste są zbiorowiskami gwiazd, o kształcie kuli, powiązanymi silnymi siłami grawitacyjnymi. Ze względu na ilość i niewielkie odległości pomiędzy gwiazdami w gromadzie nie wyróżniamy pojedynczych gwiazd, tak jak czasem to bywa w przypadku gromad otwartych. Jak można zobaczyć na zdjęciach gwiazdy bardzo mocno koncentrują się w środku gromady.

W Drodze Mlecznej znajduje się około 150 takich gromad. Niektóre z nich mimo swojego wieku nadal wyglądają dość młodo, co dzieję się ze względu na "wysysanie paliwa" z innych gwiazd, dzięki czemu gwiazda, która wciągnie materię towarzysza zyskuje doładowanie energii i zaczyna świecić jak dawniej.

Gwiazdy w gromadach kulistych nieznacznie różnią się wiekiem ze względu na to, że tworzyły się bardzo szybko. Rzecz jasna, niektóre gromady mogą się starzeć szybciej, niektóre wolniej. Astronomowie opracowali nawet metodę pomiaru tempa starzenia się tych gromad.

Są bardzo stare - pochodzą sprzed miliardów lat. Najstarsze mają ok. 12,5 miliarda lat, zaś najmłodsza gromada w naszej galaktyce ma mniej niż 6,5 miliarda lat i została prawdopodobnie... złapana przez Drogę Mleczną z galaktyki SagDEG 1,7 miliarda lat temu!

Na koniec parę ciekawostek:

- niektóre mogą być niepowiązane grawitacyjnie z żadną galaktyką

- występują także w innych galaktykach, np. w galaktyce M87 jest co najmniej 1000 gromad kulistych

- w przeciwieństwie do gromad otwartych nigdy nie tworzą nieregularnych kształtów

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie