Gromady gwiazd: Plejady - M45

Plejady to chyba jedna z najpopularniejszych gromad gwiazd. Jest to gromada otwarta, którą można znaleźć w gwiazdozbiorze Byka. Ich nazwa pochodzi z mitu greckiego, w którym Zeus przenosi je na niebo, po tym jak popełniły samobójstwo, gdy dowiedziały się o śmierci Hiad (swoich sióstr, przeczytajcie także więcej o gromadzie otwartej - Hiady). Plejady stanowi około 500 gwiazd, z czego gołym okiem możemy zobaczyć, w zależności od warunków, kilka z nich. Dziesięć najjaśniejszych gwiazd tej gromady ma nawet swoje nazwy.

Plejady przypominają swoim wyglądem Wielki Wóz, zatem wiele osób myśli... że jest to Mały Wóz. Nie jest to prawdą. Wielkim Wozem nazywamy bowiem główną część Wielkiej Niedźwiedzicy, a Małym Wozem - główną część Małej Niedźwiedzicy.

Plejady otacza niebieska mgławica, z której powstała cała gromada. Co ciekawe, ciężko ją dostrzec przez duże teleskopy, ale już przez małe jest to możliwe bez żadnego problemu!

Najlepsze warunki do obserwacji Plejad są między październikiem a marcem, kiedy gwiazdozbiór Byka jest widoczny przez większą część nocy.

Gromada powstała 100mln lat temu i jest oddalona od nas o około 400-500 lat świetlnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.