Jaki teleskop wybrać?

Jerzy Biernacki
02.09.2015

Wybór teleskopu łatwą rzeczą nie jest. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z artykułem nie będziesz już mieć wątpliwości jaki teleskop będzie pasował dla Ciebie. :) Miłej lektury!

Podstawowym pytaniem jakie musisz sobie zadać jest to gdzie zamierzasz obserwować?

- strefa miejska (dużo świateł ulicznych, zabudowania)- osobiście nie testowałem, ale podobno w mieście trochę lepiej spisują się refraktory (lunety. Do obserwacji Księżyca wystarczy luneta firmy Sky- Watcher (Synta) modele: SK 607 AZ2 lub lepszy SK705AZ2.

Więcej tanich refraktorów

- strefa podmiejska (mniej świateł ulicznych i zabudowań)- obiekty mgławicowe są jak najbardziej w Twoim zasięgu, możesz pokusić się o dobrą lunetę np. Celestron Omni XLT 102 albo jeśli wystarczą Ci obserwacje planet  Celestron AstroMaster 90EQ-Motor Drive

więcej refraktorów w średniej i większej cenie

- obszar bez świateł ulicznych: w tym wypadku dobry będzie reflektor (newton) to już od Ciebie zależy jakiej klasy teleskop wybierzesz... jeśli masz fundusze, kup lepszy- zawsze będzie z niego większa frajda :) zatem nie warto żałować pieniędzy, kupowanie byle czego, prędzej czy później nam się nie opłaci, a im droższy, tym lepszy

Z tanich godny polecenia jest Sky- Watcher (Synta) BKP13065EQ2 więcej tanich

Z droższych: Celestron C8-NGT drogie teleskopy :)

Więcej modeli teleskopów

(przeczytaj także: Gdzie najlepiej kupować sprzęt astronomiczny)

Drugim pytaniem jakie musisz sobie zadać kim jesteś/będzie obserwator (jeśli kupujesz teleskop dla kogoś).

Jeśli początkującym miłośnikiem astronomii lub chcesz kupić teleskop dla swojego dziecka musisz wziąć po uwagę przynajmniej 3 podstawowe czynniki: stabilność statywu, łatwość obsługi i wielkość teleskopu.

Jeżeli statyw przy ustawianiu teleskopu będzie się ruszał to nie będziesz zadowolony/a z obserwacji, no chyba, że masz nieziemską cierpliwość i w końcu Ci się uda. :) Taki sprzęt co prawda kosztuje grosze, ale naprawdę nie warto oszczędzać. Przy niestabilnym statywie trzeba też zwracać uwagę na wiatr, bo może nam przewrócić nasz teleskop! Szczególnie nie polecam teleskopów firmy Optisan (Astar)- strasznie się na nich zawiodłem w przeszłości...

Ważna jest też łatwość obsługi, początkujący miłośnik astronomii po prostu może sobie nie poradzić z nadmiarem pokręteł czy innymi dodatkowymi funkcjami.

Teleskop nie może być także zbyt wielki, bo nie wykorzystasz jego potencjału to raz, a dwa jeśli ma go używać dziecko, to niestety, ale będzie musiało prosić dorosłych o pomoc w przeniesieniu czy ustawieniu.

Doświadczonym obserwatorom nie będę nic tutaj polecał, wiemy dobrze, że wszystko zależy od obserwowanych obiektów, ale jeśli chcecie, żebym coś doradził, piszcie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie