Johannes Kepler - urodzony 27 grudnia 1571 roku w Weil der Stadt, zmarły 15 listopada 1630 roku w Ratyzbonie. Niemiecki matematyk, astronom i astrolog. Najbardziej znany ze sformułowania obowiązujących do dziś „Trzech Praw Keplera":
Pierwsze prawo Keplera stwierdza, że każda planeta Układu Słonecznego porusza się wokół Słońca po elipsie, w której jednym z ognisk jest Słońce.
Drugie prawo Keplera mówi, że w równych jednostkach czasu, promień wodzący planety poprowadzony od Słońca zakreśla równe pola. Wynika stąd, że w peryhelium , planeta porusza się szybciej niż w aphelium.
Trzecie prawo Keplera głosi, że stosunek kwadratu okresu obiegu planety wokół Słońca do sześcianu wielkiej półosi jej orbity (czyli średniej odległości od Słońca) jest stały dla wszystkich planet w Układzie Słonecznym.
Kepler w rzeczywistości stworzył jeszcze czwarte prawo, ale ze względu na to że nie znalazło zastosowania w praktyce jest uznawane za ciekawostkę. Brzmi ono tak: jeśli na sferze wyznaczonej przez orbitę Merkurego (która w dobrym przybliżeniu jest okręgiem) opiszemy ośmiościan, to okaże się, że jest on wpisany w analogiczną sferę Wenus. Jeśli na tej sferze opiszemy dwudziestościan , to będzie on wpisany w sferę Ziemi. Kolejny dwunastościan wpisany jest w sferę Marsa, czworościan opisany na niej wpisany jest w sferę Jowisza, a opisany na niej sześcian wpisany jest w sferę Saturna.