Nowe zdjęcie mgławicy Dwie Twarze (Gum 19)

Maciej Piwowski
03.09.2015

Mgławica Dwie TwarzeEuropejskie Obserwatorium Południowe (ESO) udostępniło nową fotografię mgławicy Gum 19 zwanej "Dwie twarze".

Mgławica znajduje się w gwiazdozbiorze Żagla i jest od nas odległa o 22 tys. lat świetlnych. Jest słabo widoczna w świetle widzialnym. Znacznie lepiej widać ją w podczerwieni. Właśnie w tym zakresie fal widzimy jej podwójną strukturę i dlatego nazwamy ją "Dwie Twarze".

Jasna połowa mgławicy to efekt podświetlania jej przez gwiazdę V391 Velorum- niebieskiego superolbrzyma. Jasność tej gwiazdy może ulegać gwałtownym zmianom. Prawdopodobnie jest to wynik wyrzutów materii w otaczającą przestrzeń.

W całej mgławicy powstają nowe gwiazdy, zarówno w ciemnym, jak i w jasnym obszarze.

Do obserwacji naukowcy użyli instrumentu "Sofi". Są to kamera i spektrograf pracujące przy NTT (New Technology Telescope) który mieści się w Chile.

Astronomowie uzyskali obraz na 3 długościach fal, które sięgają do 2.2 mikrona.

ESO podało w informacji prasowej, że mgławica ukazuje w podczerwieni swój niesamowity , przypominający rozdarcie czasoprzestrzeni, wygląd z wąskim, prawie pionowym jasnym regionem, który przecina jej środek.

Na koniec, dodam, że gdy gwiazda V391 Velorum wybuchnie jako supernowa, zmieni obecny wgląd mgławicy "Dwie Twarze".

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.