Mając na myśli obserwacje Słońca, wbrew pozorom nie mówimy o obserwacji plam słonecznych. W tym artykule postaram się wyjaśnić co rozumiemy pod pojęciem obserwacji Słońca i co ciekawego można zaobserwować.
Na początek trochę oficjalnie ;) Do obserwacji Słońca zaliczamy:
- Obserwacje fotosfery, czyli: plam, pochodni itp. (więcej w osobnym artykule).
- Obserwacje ruchu dobowego i rocznego Słońca (właściwie to jak spojrzymy na Słońce, to będzie obserwacja ruchu dobowego).
- Obserwacji zaćmień Słońca (więcej w osobnym artykule).
- Tranzyt: Merkurego i Wenus (są to planety wewnętrzne, mające orbitę bliżej Słońca niż Ziemia, toteż zasłaniają nam jego tarczę, gdy znajdą się w jednej linii z Kulą Ziemską).
O ile pierwsze dwa rodzaje obserwacji możemy wykonywać codziennie, to dwa ostatnie zdarzają się stosunkowo rzadko.
JAK OBSERWOWAĆ?
- Gdy plamy są bardzo małe potrzebny jest teleskop, jednakże w przypadku dużej aktywności Słońca, kiedy można zaobserwować bardzo duże grupy plam, to przy dobrym wzroku możemy je zauważyć, jako filtr może posłużyć szkiełko spawalnicze, bo bez filtra ani rusz ;)
- Wiadomo, wystarczy tylko posiadać oczy :)
- Tak jak w przypadku 1. Kiedy zaćmienie jest bardzo małe, np. 1% tarczy jest zasłonięte przez Księżyc, to nic nie zobaczymy bez sprzętu. Jednakże zdarza się to bardzo rzadko i zaćmienia częściowe są najłatwiejsze do obserwacji, tak jak w 1. Przypadku wystarczy filtr.
- Wymagany jest teleskop i to nie taki bardzo mały. Przejścia Wenus przed tarczą Słońca są niezwykle rzadkie, zaś Merkurego raz na kilkanaście lat.
BEZPIECZEŃSTWO
Nigdy nie patrzmy bezpośrednio na Słońce bez filtra! Patrząc bezpośrednio przez jakikolwiek, nawet słabej jakości sprzęt możemy stracić wzrok.
Na lunetki poszukiwawcze do teleskopów zwykle nie zakłada się filtrów. Tak więc, możemy odruchowo spojrzeć na Słońce, aby dobrze ustawić teleskop i wiadomo już co się stanie...
Jeśli mamy teleskop najlepiej przyłożyć w odpowiedniej odległości kartkę, wtedy nie trzeba zakładać filtra i będziemy mieli dobry obraz. Gdy filtr posiadamy, ważne jest, żeby dobrze go założyć, nieumiejętne zamontowanie może spowodować, że do naszego oka wpadnie nieprzefiltrowane światło słoneczne.