Odnaleziono bardzo stare gwiazdy

Krzysztof Jagielski
03.09.2015

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało na swojej stronie, że w galaktyce karłowatej Fornax odnaleziono gwiazdy o niezwykle niskim poziomie metaliczności, co świadczy o ich bardzo "podeszłym" wieku.

Potwierdzaja się więc teorie wczesnej ewolucji Wszechświata mówiące o tym, że najpierw powstały galaktyki mniejsze, z których tworzyły się większe, a karłowate rzeczywiście są tymi najmniejszymi. Zatem najstarszych gwiazd w Kosmosie powinniśmy szukać w starych galaktykach karłowatych.

Sukces zawdzięczamy grupie astronomów kierowana przez Else Starkenburg z Kapteyn Astronomical Institute w University of Groningen w Holandii. Do obserwacji zdecydowali się wykorzystać Ultraviolet and Visual Echelle Spectrograph (UVES), znajdujący się w ognisku jednego z 8.2-metrowych teleskopów VLT.

Dotychczasowe poszukiwania nie kończyły się sukcesami, ponieważ... do obserwacji był wykorzystywany sprzęt o zbyt małej czułości. Na szczęście "dzielny" VLT jako pierwszy dał radę! :)

Niestety, na razie nie wiemy jak bardzo stare są te nowoodkryte obiekty. Szacowanie produkcji metali we wczesnym Wszechświecie jest nadal niezbyt dokładne. Mimo wszystko metaliczność jest trochę za duża, by uznać nowoodkryte gwiazdy za zupełnie pierwszą generację gwiazd. Naukowcy podejrzewają, że te składają się z materii przetworzonej przez grupę zupełnie pierwszych gwiazd tzw. Populacji III (powstała ona ok. 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu).

W newsie pojawia się pojęcie metaliczności, czyl imiara zawartości pierwiastków cięższych od helu w danej gwieździe względem ich zawartości w Słońcu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie