Oryginalna Siódemka

Marek Szydełko
02.09.2015

Oryginalna Siódemka – pierwsza grupa Amerykańskich astronautów wybrana 2 kwietnia 1959 roku, spośród 110 pilotów.Astronauci zostali wybrani ze względu na ich doświadczenie oraz możliwości fizyczne.

W skład „Oryginalnej Siódemki” wchodzili [kolejność według planowanych misji Mercury]:

 

1. Alan B. Shepard – pierwszy Amerykanin w kosmosie. Rakieta Redstone wyniosła go wraz z jego kapsułą którą nazwał „Freedom 7”, na suborbite ziemi. Wymyślił że w programie Mercury nazwy nadawane ich kapsułą mają kończyć się na „7”, żeby podkreślić, że na sukces każdej misji pracowała cała Siódemka Astronautów.

To teraz troche o jego życiu. Urodził się 18 listopada 1923 w East Derry, później wstąpił do lotnictwa. W 1963 roku został mianowany Dyrektorem Biura Astronautów, następnie miał braćw udział w pierwszym locia załogowym Programu Gemini, ale na początku 1964 stwierdzono u niego chorobę Meniere'a, powodującą wzrost ciśnienia w uchu wewnętrznym.

NASA uziemiła go aż do 1971roku, w którym to po udanej operacji [operacja odbyła się 1969 roku], stwierdzono że nadaje się do lotów i został dowódcą misji Apollo 14. Zmarł 21 lipca 1998 w Monterey, na białaczkę w wieku 74 lat.

 

2. Virgil „GUS” Grissom – drugi amerykański astronauta. Podczas trwania jego misji po raz ostatni użyto rakiety nośnej Redstone, Grissom osiągnął pułap suborbity ziemi, po udanej misji wylądował na Atlantyku, gdzie miał pecha, bo zaraz po wodowaniu przypadkiem zdetonował ładunki wyrzucające właz udało się go uratować jednak stracił swoją kapsułę którą nazwał „Liberty Bell 7”. Nie mógł się pogodzić z tym faktem.

Urodził się 3 kwietnia 1926 r. w Mitchell, zaciągnął się do Armii w wieku 20 lat i został kadetem lotnictwa podczas trwania II Wojny Światowej. W 1950 r. zakończył studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Purdue w stanie Indiana, powrócił do armii amerykańskiej. Został wysłany na wojne w Korei, później został pilotem instruktorem w bazie lotniczej Bryan w Teksasie. W 1957 roku ukończył w bazie lotniczej Edwards szkołę pilotów oblatywaczy. Poza Programem Mercury brał jeszcze udział w dwóch następnych amerykańskich programach, Gemini i Apollo. W programie Gemini poleciał w pierwszej misji załogowej wraz z Johnem  Youngiem.

Zginął 27 stycznia 1967 roku,w pożaże podczas treningu do misji Apollo 1 [wówczas oznaczonej jako AMS 204 dopiero po tym incydencie NASA nadało misji symbol Apollo 1]. Grissom został pośmiertnie odznaczony przez Kongres Stanów Zjednoczonych medalem „Space Medal of Honor”, a po kilkudziesięciu latach okazało się że gdyby nie zgiął w pożaże to zamiast Armstronga był by pierwszym człowiekiem na księżycu.

3. John Glenn  -pierwszy Amerykanin na orbicie ziemi. Jego kapsuła nosiła nazwe „Friendship 7”. Podczas trwania misji z jego udziałem po raz pierwszy zastosowano rakiete typu Atlas do lotów orbitalnych. Urodził się 18 lipca 1921 w Cambridge, w  1942 roku rozpoczął szkolenie według programu dla pilotów lotnictwa morskiego. Rok później przyjęto go do wojska. Podczas II wojny światowej brał udział w 59 lotach bojowych.

Opuścił NASA na rzecz polityki w 1964 roku. Do senatu został przyjęty w 1974 roku przez demokratów. W  1984 roku startował do wyborów na prezydenta, ale przegrał te wybory. W kosmos powrócił dopiero w wieku  77 lat na pokładzie promu Discovery. Jest jednocześnie najstarszym człowiekiem który był w kosmosie [z tego co mi wiadomo to jeszcze żyje].

 

4. Donald „DEKE” Slayton – nie poleciał w kosmos w Programie Mercury ze względu na kłopoty z krążeniem. Urodził się 1 marca 1924 w miejscowości Sparta w stanie Wisconsin [na jego miejscu to ja bym sobie wziął inną ksywke bo „DEKE” dziwnie brzmi, a ze względu na to że urodził się w Sparcie, co prawda to nie Grecka Sparta, ale i tak ja nazwał bym się „LEONIDAS” na jego miejscu ;)]. W kosmos poleciał dopierwo w 1975 roku podczas trwania „Programu Sojuz-Apollo”. Zmarł 13 czerwca 1993 na raka mózgu. Miał 69 lat.

5. Scott Carpenter – poleciał w kosmos zamiast Slaytona i jednocześnie został drugim amerykańskim astronautom na orbicie ziemi. Jego kapsuła nosiła nazwe „Aurora 7”. Urodził się 1 maja 1925 w Boulder. W 1965 spędził 28 dni w podwodnym laboratorium morskim Sealab 11 u wybrzeża Kalifornii.

Grupę astronautów opuścił 10 sierpnia 1967 roku. Następnie w 1969 roku opuścił NASA i założył firmę zajmującą się rozwojem programów zagospodarowania zasobów morskich i ochrony środowiska morskiego[żyje].

6. Walter Schirra – trzeci amerykański astronauta na orbicie ziemi. Jego kapsuła nazywała się „Sigma 7”. Przeprowadził najlepszy amerykański lot orbitalny w owym czasie. Urodził się 12 marca 1923 w Hackensack, w latach od 1940 do 1942 studiował technikę lotniczą w Newark College of Engineering.

Jako jedyny z oryginalnej siódemki wzioą udział we wszystkich 3 pierwszych amerykańskich programach kosmicznych. Podczas trwania misji Apollo 7 pokłucił się z kontrolą naziemną, po wykonaniu misji został uziemiony, następnie w  1969 roku opuścił NASA. W 1979 roku założył własną firme, którą nazwał „Schirra Enterprises”. Zmarł 3 maja 2007 roku, w wieku 84 lat.

7. Gordon Cooper – czwarty amerykański astronauta który był na orbicie ziemi. Jego kapsuła nazywała się „Faith 7”. Urodził się  6 marca 1927 w Shawnee. W latach od 1954 do 1956 uczęszczał do Instytutu Technologii Sił Powietrznych w Wojskowej Bazie Lotniczej Wright-Patterson. 

Brał udział jeszcze w programie Gemini. W kosmosie ówcześnie spędził więcej czasu niż inni z „Oryginalnej Siódemki” , jednak odszedł z NASA z powodu braku zainteresowania kierownictwa wysłaniem go na księżyc. Zmarł  4 października 2004 w wieku 77 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie