Widzimy w sumie więcej jak 50% powierzchni Księżyca- libracja

Antoni Kwapisz
02.09.2015

Wiele osób uważa, że skoro mówi się, że widzimy tylko połowę powierzchni Księżyca, to musi to być wartość stała. Jednak tak nie jest, bowiem istnieje zjawisko libracji.

Z definicji dla tego przypadku, libracja to typ zjawiska polegający na oscylacyjnym, wahadłowym, nieregularnym ruchu Księżyca, co pozwala na obserwację więcej niż połowy tarczy tego obiektu, w przypadku Księżyca jest to 59%.

  • Eliptyczność orbity Księżyca wywołuje librację w długości; Księżyc, okrążając Ziemię, poruszając się ze zmienną prędkością kątową, a prędkość obrotu wokół własnej osi pozostaje stała. W efekcie Księżyc w perygeum obraca dla nas zbyt wolno, a w apogeum za szybko, stopniowo odsłaniając odpowiednio swoją wschodnią i zachodnią stronę. Maksymalne wychylenie ma miejsce ok. tydzień przed i po perygeum, i nie przekracza ±7,9°.
  • Wpływ na librację w długości ma również przyciąganie Słońca i innych planet, które deformuje orbitę Księżyca.
  • Nachylenie osi obrotu Księżyca do płaszczyzny orbity wokół Ziemi wywołuje librację w szerokości. Księżyc poruszając się po swojej orbicie zwraca się nieznacznie ku Ziemi na przemian północnym i południowym biegunem. Wahania nie przekraczają ±6,7°.

    Obrót Ziemi dookoła własnej osi wywołuje librację dzienną, inaczej paralaktyczną. Ziemski obserwator uczestnicząc w ruchu obrotowym Ziemi może oglądać Księżyc z różnych stron. Różnice na dwóch przeciwległych krańcach naszej planety sięgają jednak zaledwie około ±1°.
    Do wychyleń tarczy Księżyca w niewielkim stopniu przyczynia się także libracja fizyczna. Księżyc, zatrzymany w swym ruchu obrotowym, nie przestał się nigdy chybotać. Dodatkowo ziemskie pole grawitacyjne oddziałuje na jego niesferyczność, cały czas ten ruch pobudzając. Amplituda wahań wynosi ok. ±0,04°

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie