Freelancing czy własna firma? Czyli jak rozkręcić własny biznes

Remigisz Szulc
28.09.2017

Wiele osób zmęczonych pracą na etacie zaczyna marzyć o założeniu własnej firmy. Niektórych przerażać mogą regulacje prawne i zaczynają zastanawiać się czy gra warta jest świeczki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ale jeśli cenisz sobie niezależność, może warto przejść przez etap odwiedzania urzędów, by później być spełnionym przedsiębiorcą? Jak to zrobić i jakie mogą płynąć z tego korzyści?

Freelancing etapem przejściowym

Przy zakładaniu własnej firmy sprawdzi się metoda małych kroczków. Zamiast zbierania zespołu specjalistów i szukania reprezentacyjnego biura w centrum miasta, postaw na freelancing. Wówczas przez jakiś czas możesz przyzwyczajać się do nowego trybu pracy – nadawania sobie samemu rytmu dnia, nauki odpowiedzialności za zadania. Szukaj nowych klientów, buduj portfolio.

Dopóki Twoje zarobki nie będą regularne, możesz rozliczać się na podstawie umowy o dzieło. To opcja wygodna, ale nie na dłuższą metę. W chwili, gdy dana działalność staje się zorganizowana i ciągła, należy zarejestrować firmę. W przeciwnym wypadku grozi m.in. kara grzywny za nieopłacanie składek ZUS lub nawet kara ograniczenia wolności za brak rejestracji w CEIDG.

Jaką formę działalności wybrać?

Najprostszym wyborem będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeśli zakładasz firmę sam, na początek taka forma w zupełności wystarczy. Przedsiębiorca do jej założenia nie musi spełniać żadnych warunków, poza pełnoletniością. Oferta firmy, czas pracy, dni wolne – wszystko to ustala sam założyciel. Na nim ciążą również obowiązki – jednoosobowa działalność gospodarcza nie posiada osobowości prawnej, co oznacza, że właściciel odpowiada za nią całym swoim majątkiem. Zalety takiej formy niosą za sobą jednak zdecydowanie więcej korzyści niż negatywów. Dopóki obroty z biznesu nie przekroczą w danym roku podatkowym 1 200 000 euro, przedsiębiorca ma możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości. Ponadto przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności może on skorzystać z ulg z tytułu składek ZUS.

Jeżeli firma zakładana jest przez co najmniej dwie osoby, dobrym rozwiązaniem jest założenie spółki cywilnej. Od jednoosobowej działalności gospodarczej ta forma różni się liczbą właścicieli. Taka spółka jest świetnym rozwiązaniem dla powstających małych firm rodzinnych lub zakładanych przez dwójkę (lub grupę) znajomych – rozłożenie odpowiedzialności za biznes w równym stopniu na każdą ze stron z reguły najlepiej sprawdza się w przypadku osób, które się znają i potrafią ze sobą współpracować.

Co z kosztami?

Jeśli zdecydujesz się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, sam proces rejestracji będzie bezpłatny. Co nie znaczy, że założenie i prowadzenie firmy nie będzie wiązało się z żadnymi kosztami. Kapitał, jaki potrzebny jest na początek to 5 000 zł, a więc stosunkowo niewiele. Oprócz tego od działalności odprowadzany jest podatek dochodowy – PIT, CIT, ryczałt od przychodów lub karta podatkowa. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej firmy.

Do tych wydatków należy doliczyć również koszty bieżące. Jeśli zakładasz firmę internetową, nie musisz martwić się kosztami prowadzenia biura, a gdy nie zatrudniasz pracowników – odchodzi kwestia płac. Istnieją też możliwości obniżenia wydatków. Jedną z takich opcji jest biuro wirtualne. Wrocław, Kraków czy Warszawa to miasta z najwyższymi cenami za wynajem mieszkania, również przeznaczonego na prowadzenie działalności. Tzw. wirtualny adres daje możliwość zdecydowanego obniżenia kosztów: prowadzenia księgowości, opłat za wynajem lokalu czy sal konferencyjnych. W przypadku wirtualnego biura, przedsiębiorca ma możliwość zarejestrowania firmy pod reprezentatywnym adresem, którego może używać oficjalnie, a gdy pojawi się potrzeba wynajmu miejsca w przestrzeni coworkingowej lub sali na spotkania, może to zrobić bez problemu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie