Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z kwestiami formalno-finansowymi, takimi jak płacenie wynagrodzeń, ubezpieczenia czy podatków. Te obowiązki, spoczywające na właścicielu firmy, należy wypełniać rzetelnie, zgodnie z faktycznym stanem przedsiębiorstwa. Czy warto więc ryzykować i prowadzić księgowość samodzielnie, jeśli nie ma się odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia, czy może od razu księgowość wliczyć w koszty i powierzyć swoje dokumenty specjalistom?
Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza początkujących, zakładających mikrofirmy, decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. W przypadku jednoosobowej działalności nie jest to bowiem aż tak dużo pracy. Jednak czynności z pozoru proste, gdy nie ma się żadnego doświadczenia, w praktyce mogą okazać się bardziej skomplikowane.
Pamiętaj, że zajmowanie się księgowością to kolejny obowiązek, który weźmiesz na siebie jako przedsiębiorca. Do Twoich zadań będzie należało skrupulatne porządkowanie dokumentów, rozliczanie faktur, prowadzenie ewidencji i przygotowywanie wielu innych wyliczeń. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z księgowością, może być Ci trudno wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i prawidłowo zamknąć miesiąc księgowy. To ważne, bo przecież odpowiadasz przed urzędem skarbowym i innymi organami państwa.
Zaletą samodzielnego prowadzenia księgowości jest zaoszczędzenie na zatrudnieniu pracownika bądź wynajmie biura rachunkowego. W kieszeni zostaje Ci wówczas sporo gotówki.
Ostatecznie większość przedsiębiorców, nawet małych, korzysta z usług biur rachunkowych. Dzięki doświadczonym księgowym właściciele firm mogą całkowicie skupić się na wykonywaniu swoich usług. Otrzymują również profesjonalne wsparcie w razie kontroli, nowych pomysłów na rozwój działalności czy zatrudnienia pracowników.
Biura rachunkowe oferują nie tylko usługi księgowe, ale także pomoc kadrowo-płacową oraz doradztwo. Klienci mogą szukać porad dotyczących dokumentów i umów, a także na bieżąco konsultować wszystkie kwestie przez telefon, elektroniczną skrzynkę pocztową lub osobiście. To duże ułatwienie i odciążenie przedsiębiorcy w jego codziennych obowiązkach.
Jedyną wadą wynajęcia biura jest cena obsługi księgowej. Jednak dla małych firm nie jest ona wcale tak wysoka i warto wrzucić ją w koszty, ponieważ dzięki zleceniu księgowości podwykonawcom przedsiębiorca zyskuje więcej czasu na właściwą działalność firmy oraz mniej się stresuje, bo wie, że może na kimś polegać.
Jeśli zastanawiasz się, kto w Twojej firmie powinien zająć się finansami i dokumentami, postaw na doświadczone biuro, które oprócz zwykłej obsługi księgowej, oferuje również doradztwo. Zyskasz profesjonalne, indywidualne podejście oraz pewność, że żadne zmiany w prawie podatkowym Ci nie umkną.
Artykuł partnera.