Wyjazdy integracyjne

Remigisz Szulc
30.08.2018

Nie od dziś wiadomo, że wyjazdy integracyjne pełnią ważną funkcję w każdej firmie, która chce zbudować dobre relacje w zespole pracowników. Organizując taką atrakcję, trzeba zwrócić uwagę na pewne zasady, których należy się trzymać. Już na etapie planowania wyjazdu trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, które będą decydowały o tym, czy wydane pieniądze zostaną zmarnowane, czy przyniosą szereg korzyści dla firmy.

W zamierzchłych czasach PRL-u istniały pracownicze ośrodki wypoczynkowe. Wyjeżdżano tam całymi rodzinami. W jednym czasie wypoczywały tam osoby zatrudnione w tym samym zakładzie pracy i stanowiło to jakąś namiastkę wyjazdów integracyjnych, które znamy współcześnie. Ten sposób spędzania urlopów przeszedł jednak do historii wraz z upadkiem systemu.

Moda na wyjazdy integracyjne w dzisiejszym rozumieniu przywędrowała do Polski z Zachodu, a początkowo tylko duże korporacje, dysponujące sporym budżetem, organizowały takie wydarzenia dla swoich pracowników. Z czasem także średnie firmy uległy tej modzie, dostrzegając korzyści, jakie niesie integracja zespołu.

Zmienił się też nieco charakter tych wyjazdów, bo w miejsce zwykłych wypadów nastawionych na wspólną zabawę do białego rana wkroczyły imprezy organizowane pod nadzorem specjalistów. Stąd popularne są szkolenia i spotkania z psychologami, gry terenowe czy rozwijające warsztaty artystyczne. Coraz modniejsze są także wyjazdy zaliczanie do kategorii turystyki kwalifikowanej.

Niezmienne cele wyjazdów integracyjnych

Pracodawcy, organizując wyjazd integracyjny dla osób zatrudnionych w ich firmie, mają na celu głównie budowę zgranego i silnego zespołu, a także zwiększenie motywacji pracowników. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że tak spędzony czas to prawdziwa odskocznia od codziennej rutyny, od obowiązków, które czasami potrafią przytłoczyć każdego. Wyjazdy integracyjne niosą ze sobą także wzrost identyfikacji pracowników z firmą, a to potem ułatwia im większe zaangażowanie w życie firmy.

Trzeba też przyznać, że kierowanie zespołem ludzi, którzy się dobrze rozumieją, znają swoje zachowania nie tylko na gruncie zawodowym, ale także prywatnym, jest dużo łatwiejsze i efektywniejsze. Członkowie takiej grupy znają swoje mocne i słabe strony, potrafią się więc wspierać w odpowiednich momentach, potrafią przydzielać zadania zgodnie z umiejętnościami, a to wszystko przekłada się na dużo wyższą efektywność całego zespołu.

Właściwa organizacja wyjazdu kluczem do sukcesu

Najczęściej oczekuje się, że wyjazd integracyjny wpłynie korzystnie na komunikację pomiędzy członkami zespołu i wyzwoli w nich kreatywność, stąd w programach wyjazdów często znajdują się szkolenia prowadzone przez uznanych trenerów wybranych kompetencji. Czasami wyjazdy integracyjne mają być formą nagrody dla zespołu, a wówczas są to z reguły pobyty organizowane w kurortach lub w renomowanych ośrodkach spa.

Gdy celem wyjazdu jest naprawa relacji międzyludzkich w zespole, wyjazd często przybiera postać warsztatów, gier terenowych, escape roomów lub innych zajęć prowadzonych przez fachowców w tym zakresie.

Właściwy dobór formy wyjazdu integracyjnego, a potem jego perfekcyjna realizacja są dużym wyzwaniem. Wiele firm decyduje się na usługi firm zewnętrznych, wyspecjalizowanych w tym zakresie, jak chociażby www.wyjazdydlafirm.pl. Zewnętrzny organizator wyjazdu integracyjnego jest w stanie zaproponować oryginalne formy wyjazdów, które będą idealnie dostosowane do celów całego przedsięwzięcia.

Po stronie zleceniodawcy pozostaje wówczas tylko dobranie rodzaju wyjazdu do możliwości zespołu. Trudno bowiem oczekiwać od kobiecej załogi, że ucieszy się ze skoków spadochronowych, a od męskiej części zainteresowania warsztatami rękodzieła. Jednak dobrze dostosowana forma wyjazdu z pewnością spełni wyznaczone na wstępie cele.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie