Błędy przy wyborze i montażu klimatyzacji w domu

Jerzy Biernacki
07.04.2020

Klimatyzacja powoli przestaje być traktowana w kategorii luksusu dla nielicznych. W dobie postępujących zmian klimatycznych, a co za tym idzie coraz bardziej dokuczliwych upałów w naszym kraju, taka inwestycja wydaje się być wręcz koniecznością. Wybierając i montując klimatyzację w domu można jednak popełnić wiele błędów, które będą skutkować niską skutecznością systemu oraz wysokimi kosztami jego eksploatacji. Te najczęstsze błędy wymieniamy w naszym poradniku.

Złe umiejscowienie jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrza przede wszystkim nie powinna być wystawiona na ciągłe działanie promieni słonecznych. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na energię, a tym samym znacząco podnosi koszty korzystania z klimatyzacji. Dlatego w miarę możliwości staramy się umieścić jednostkę na ścianie wschodniej lub zachodniej, ewentualnie północnej – ale nigdy południowej. Z drugiej strony nie należy przykrywać jednostki, np. roślinnością, bo to zaburza przepływ powietrza i także odbije się na kosztach eksploatacji klimatyzacji.

Zbyt mała moc klimatyzatora

Generalna zasada brzmi: na każde 10 metrów kwadratowych chłodzonej powierzchni musi przypadać 1 kW energii. Jeśli więc chcemy zapewnić sobie przyjemny chłód w salonie o powierzchni 40 metrów kwadratowych, należy zainwestować w klimatyzator o mocy około 4 kW. Wiele osób popełnia tutaj jednak błąd decydując się na zakup znacznie słabszego urządzenia, licząc na to, że przełoży się to na niższe koszty eksploatacji. Nic bardziej mylnego – efekt będzie dokładnie odwrotny.

Nieodpowiednie miejsce montażu jednostki wewnętrznej

Wewnętrzny klimatyzator najlepiej jest umieścić w okolicach największego okna, gdzie następuje naturalna wymiana powietrza. Błędem jest natomiast montaż klimatyzatora na przykład nad grzejnikiem czy tym bardziej w pobliżu kominka. Klimatyzator powinien być odizolowany od wszelkich źródeł ciepła.

Nieprawidłowy montaż rurki kondensatu

Tak niepozorny element, jak rurka kondensatu, może narobić niezłych problemów. Często monterzy klimatyzacji umieszczają ją zbyt wysoko, co skutkuje tym, że skropliny odprowadzane z jednostki zewnętrznej ściekają po ścianie, tworząc brzydkie zacieki i niszcząc elewację budynku. Rurka powinna być na tyle długa, by możliwe było odprowadzanie skroplin z dala od ściany, na przykład do rynny czy na trawnik.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie