Chcesz sprzedać mieszkanie? Czeka Cię dopilnowanie kilku formalności

Mateusz Nowak
28.12.2018

Gdy zapada decyzja o sprzedaży nieruchomości, właściciele skupiają się przede wszystkim na ustaleniu ceny, jaką zamierzają uzyskać. Liczą też na to, że cały proces uda się przeprowadzić sprawnie i możliwie szybko. Życie często weryfikuje te plany. Aby oszczędzić sobie nerwów i zwiększyć szansę na znalezienie nabywcy w jak najkrótszym terminie, należy dopilnować kilku istotnych formalności. Od czego warto zacząć?

Wybór pośrednika

Naprawdę nie ma sensu męczyć się z szukaniem nabywcy na własną rękę. Współczesny rynek nieruchomości jest tak konkurencyjny, że samo zamieszczenie ogłoszenia może nie wystarczyć. W efekcie sprzedaż będzie się przedłużać w nieskończoność, co skutkuje stresem i pokusą ciągłego obniżania ceny.

Lepiej więc od razu zdecydować się na skorzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości, który nie tylko doskonale zna rynek, ale także ma sieć kontaktów, dzięki czemu znalezienie nabywców zajmie mu o wiele mniej czasu. Fakt, za taką pomoc trzeba zapłacić (prowizja waha się od 1,5 do 4% od kwoty transakcji), ale w zamian zyskujemy także bezpieczeństwo. Rolą pośrednika jest bowiem doprowadzenie transakcji do końca, a więc również sprawdzenie np. wiarygodności potencjalnych kupców.

Rada

Jeśli nie chcesz zdawać się na jednego pośrednika, nie podpisuj umowy na wyłączność. Masz pełne prawo skorzystać z usług różnych biur nieruchomości.

Uporządkowanie papierów

Jeśli mieszkanie nie jest zadłużone, nie było kupione na kredyt i ma tylko jednego właściciela, to sprawa jest prosta. Gorzej, gdy lokal ma kilku współwłaścicieli i ciąży na nim hipoteka lub zadłużenie czynszowe. W takiej sytuacji nie ma najmniejszego sensu ogłaszać sprzedaży przed uporządkowaniem tych spraw.

Nabywcy są dziś bardzo ostrożni, nierzadko korzystają z pomocy prawników, by wykluczyć ryzyko zakupu nieruchomości o niejasnej historii czy z wadliwym stanem prawnym. Dlatego lepiej najpierw zaprowadź porządek w papierach, bo to znacząco zwiększy szansę na szybkie znalezienie kupców.

Wycena nieruchomości

To ostatnia kwestia formalna, jaką trzeba załatwić przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż. I tutaj uwaga: do wyceny należy podejść rzetelnie i profesjonalnie, bez kierowania się emocjami. Mieszkanie jest warte tyle, ile ktoś za nie zapłaci. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na ceny sprzedaży podobnych lokali w okolicy (ale nie 10 lat temu).

Na pewno warto będzie skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego oraz pośrednika – ten ostatni weźmie pod uwagę także realia rynkowe. Zbyt wysoka cena wyjściowa z pewnością zniechęci potencjalnych nabywców do nawiązania kontaktu z oferentem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie