Czy trzeba się bać nietypowej działki budowlanej?

Maciej Piwowski
01.10.2018

To oczywiste, że prawie każdy inwestor chciałby kupić działkę o regularnym kształcie, w pięknej okolicy, z wjazdem od północy i jeszcze z dala od ruchliwej ulicy. Takie grunty istnieją, ale mają zasadniczą wadę: są bardzo drogie. Dlatego rośnie zainteresowanie nietypowymi działkami budowlanymi, które na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo problematyczne. Wcale jednak nie trzeba się ich bać, o ile inwestor podejdzie rozsądnie do kwestii zagospodarowania takiej działki.

Nietypowa działka budowlana: czyli jaka?

Do tej kategorii możemy zaliczyć działki o tzw. trudnym kształcie, czyli np. trójkątne, trapezowe, bardzo wąskie i długie lub wydzielone w taki sposób, że sporą część terenu zajmuje wewnętrzna ulica dojazdowa do posesji.

Oto inne przykłady nietypowych działek budowlanych:

  • Znajdujące się na terenach podmokłych lub zalewowych;
  • Położone na skarpie;
  • Z wjazdem od południa;
  • Z biegnącą nad nimi linią energetyczną;
  • Z narzuconą przez przepisy linią zabudowy;

Zakup takiej działki zawsze wiąże się z ryzykiem, ponieważ inwestor będzie zmuszony dostosować swoje plany do specyfiki gruntu. Nietypowa działka nie jest więc dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce wybudować na niej dom prosto z katalogu i liczy na jak najniższe koszty z tego tytułu.

Dlaczego nietypowa działka jest godna zainteresowania?

Przede wszystkim dlatego, że na 99% będzie znacznie tańsza niż sąsiednie, ale już całkiem typowe działki. Właściciele problematycznych gruntów są skłonni sprzedawać je po bardzo atrakcyjnych cenach. Nierzadko dochodzi do sytuacji, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się np. 10 działek, 9 z nich zostało wycenionych na 200 zł/m2, a ta dziesiąta kosztuje tylko 80 zł/m2. To okazja dla inwestora, który nie boi się problemów związanych z budową.

Zakup nietypowej działki na pewno jest też ciekawym rozwiązaniem dla osób myślących niesztampowo, chcących zamieszkać w wyjątkowym miejscu i gotowym do poniesienia wyższych kosztów budowy. Działka, która dla wielu ludzi będzie kompletnie bezużyteczna, dla kogoś innego może być fantastyczną okazją do spełnienia swojej architektonicznej wizji.

Opcja tylko dla świadomych

Decydując się na zakup nietypowej działki budowlanej trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że koszty budowy domu mogą być znacznie wyższe niż wynika to z pierwotnego kosztorysu. Przede wszystkim należy się przygotować na zlecenie wykonania indywidualnego projektu. Trudno będzie bowiem wpasować na taką działkę dom z katalogu. Już to znacząco podnosi koszty.

Rola architekta nie ograniczy się tylko do przygotowania projektu. Tak naprawdę jego pomoc będzie potrzebna na wielu etapach budowy. Warto więc rozważyć wynajęcie architekta, który wspólnie z kierownikiem budowy dopilnuje realizacji ambitnej inwestycji.

Bardzo wiele problemów związanych z zakupem nietypowej działki może wyniknąć jeszcze na długo przed wbiciem pierwszej łopaty. Uzgodnienia, pozwolenia, oczekiwanie na decyzje, wzajemnie wykluczające się opinie urzędów – po prostu trzeba być na to przygotowanym. Końcowy efekt może być jednak tego wart.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie