Czy warto inwestować w pompy ciepła?

Antoni Kwapisz
11.08.2022

W czasie nieustannie rosnących cen energii elektrycznej coraz więcej słyszy się o różnych alternatywnych rozwiązaniach, które pozwalają nieco ograniczyć koszty. Jednym z nich jest zainstalowanie pomp ciepła. Skąd bierze się coraz większa popularność tych urządzeń, na czym polega ich działanie oraz czy opłaca się w nie inwestować? Odpowiedzi na te pytania poznasz zagłębiając się w poniższy artykuł.

Pompy ciepła - czym są te urządzenia? 

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych kwestii związanych z tymi maszynami, warto dokładniej przybliżyć Wam ich definicję oraz sposób, w jaki funkcjonują. Pod pojęciem pompa ciepła kryje się urządzenie grzewcze, które charakteryzuje się tym, że nie wykorzystuje w żadnym stopniu procesu spalania. Nie produkuje ono energii, a do ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. Czerpie ją z wód gruntowych, gruntu lub powietrza. Rodzaj urządzenia uzależniony jest właśnie od sposobu, w jaki pozyskuje ono energię. Z uwagi na to, że nie wykorzystują one procesu spalania, są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Nie produkują żadnych szkodliwych substancji, takich jak spaliny, popiół i wiele innych. Dzięki wykorzystaniu procesów termodynamicznych są one w stanie przetwarzać tzw. energię pierwotną i dostarczyć ją do instalacji grzewczej, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem użytkowników. Pompy ciepła to nie tylko sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale także przestrzeni. Instalując te urządzenia nie musisz przeznaczać dodatkowej przestrzeni na składowanie opału czy komin. Więcej na temat działania pomp ciepła i ich budowy dowiesz się wchodząc na platformę internetową dotyczącą pomp ciepła.  

Jak działają pompy ciepła? 

Urządzenia te funkcjonują w dosyć prosty sposób, niewymagający skomplikowanego mechanizmu. Zasady, na jakich działają uzależnione są od tego, z jakiego źródła korzystają, aby pozyskać energii. W każdym przypadku celem pompy jest wymuszenie przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze wyższej. Co ciekawe proces ten przebiega odwrotnie z naturalnym kierunkiem przepływu ciepła. W związku z tym należy go wspomóc energią mechaniczną lub cieplną. Funkcjonowanie urządzenia możemy przybliżyć Ci na podstawie powietrznej pompy ciepła. Wyposażona jest ona w wentylator wywołujący przepływ powietrza przez wymiennik, którego ciepło jest odbierane przez tzw. czynnik chłodniczy. W kolejnym etapie skrapla się on w jednostce zewnętrznej i przekazuje ciepło do wody grzewczej lub glikolu, tłoczonego potem do modułu hydraulicznego. Następnie jest on rozprowadzany po całej instalacji. 

Czy pompy ciepła to dobra inwestycja? 

Z dnia na dzień coraz więcej Polaków decyduje się na montaż tego rodzaju urządzeń. Jest to spowodowane nie tylko rosnącymi cenami energii elektrycznej, ale także  tym, że wciąż rośnie świadomość ekologiczna oraz ekonomiczna związana z metodami ogrzewania mieszkań. Instalację pomp ciepła wspiera również Unia Europejska poprzez różne programy i dofinansowania, których zadaniem jest zachęcanie obywateli do tego rodzaju inwestycji. Urządzenia te ponadto obniżają emisję CO2 średnio o 20% w stosunku do kotłów gazowych. Pozwalają tym samym na  wielokrotną redukcję gazów cieplarnianych i nie produkują żadnych szkodliwych spalin, co zwiększa bezpieczeństwo wszystkich domowników. Charakteryzują się one się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych oraz najwyższą klasą A+ wśród urządzeń do podgrzewu wody użytkowej. Są też jedną z najbezpieczniejszych metod ogrzewania budynków, ponieważ korzystanie z nich nie może spowodować przykrych konsekwencji, takich jak np. w przypadku pieca kaflowego bądź ogrzewania gazowego. Pompy ciepła posiadają jeszcze wiele innych zalet, jednak w tym artykule skupiliśmy się tylko na tych najistotniejszych. Podsumowując, biorąc pod uwagę mnogość pozytywnych cech, jakie posiadają te urządzenia, naszym zdaniem zdecydowanie warto poważnie rozważyć montaż pompy ciepła w swoim domu.  

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie