Czy warto wybudować dom z silikatów?

Antoni Kwapisz
24.04.2019

Silikaty to jeden z kilku popularnych materiałów do budowy ścian konstrukcyjnych. Rzadko jednak stanowią pierwszy wybór dla inwestorów, którzy bardziej ufają betonowi komórkowemu i ceramice. Wynika to przede wszystkim z niskiego poziomu wiedzy na temat zalet tego budulca. Jeśli dopiero stoisz przed decyzją i nie wiesz, czy warto wybudować dom z silikatów, przeczytaj nasz poradnik. Wymieniamy w nim najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem tego materiału.

Naturalny materiał

Dużą zaletą silikatów jest to, że bloczki silikatowe są wykonane z naturalnych materiałów, w tym wapnia, które ma właściwości odkażające. Dlatego na powierzchni ścian nie powstają grzyby i pleśnie, co bezpośrednio przekłada się na wyższą jakość powietrza w budynku.

Warto także wiedzieć, że silikaty mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci w sezonach mokrych i oddawania jej wtedy, gdy wilgotność w pomieszczeniach jest zbyt niska. Ten materiał można więc z pełnym przekonaniem polecić alergikom, astmatykom i rodzinom z małymi dziećmi, które często cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych.

Dobre właściwości termoizolacyjne

Z silikatów nie buduje się ścian jednowarstwowych, jednak wybierając dobry bloczek można poprzestać na rozsądnej warstwie izolacji (12-15 cm styropianu lub wełny), by zagwarantować sobie odpowiedni poziom termoizolacyjności przegrody.

Domy z silikatów powszechnie uchodzą za bardzo ciepłe, dzięki czemu właściciele nie będą narażeni na wysokie rachunki za ogrzewanie (oczywiście pamiętajmy, że duży wpływ ma na to także prawidłowa izolacja dachu i podłóg).

Silikaty są świetnym wyborem dla inwestorów, którzy chcą korzystać z nowoczesnego systemu grzewczego, np. pompy ciepła czy ogrzewania elektrycznego. Materiał ten ma zdolność akumulowania ciepła, co oznacza, że wolno się nagrzewa, ale za to bardzo długo utrzymuje komfortową temperaturę.

Duża wytrzymałość

Silikaty to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów stosowanych do budowy ścian. Ich odporność na ściskanie wynosi od 10 do 25 MPa, a więc można z nich murować ściany konstrukcyjne i inne elementy przenoszące duże obciążenia.

Bezpieczeństwo

Silikaty są bardzo odporne na działanie ognia. Zaczynają się kruszyć dopiero w temperaturze 600° C, dlatego jest to materiał, którego zalety doceni się w razie pożaru.

Wspomnijmy o jeszcze jednej zalecie, mianowicie świetnej dźwiękochłonności. Na dom z silikatów powinny się zdecydować osoby, które zamierzają zamieszkać w głośnej okolicy czy np. przy ruchliwej ulicy.

Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę, szczególnie w porównaniu do ceramiki, silikaty stają się naprawdę dobrą propozycją dla osób budujących dom na lata. Czasami warto iść pod prąd i nie wybierać „z automatu” wszystkiego, co proponują w hurtowni budowlanej.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie