Deweloper zaproponował Ci wykupienie miejsca w garażu podziemnym? Co musisz koniecznie sprawdzić?

Remigisz Szulc
04.12.2017

To już standardowa sytuacja na polskim rynku nieruchomości deweloperskich. Ponieważ osiedla mieszkaniowe często powstają w ścisłych centrach miast lub w zatłoczonych dzielnicach, nabywcy mieszkań borykają się z problemem braku miejsc parkingowych. Te chętnie udostępniają deweloperzy, ale oczywiście za dodatkową opłatą. Szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia mieszkańca są miejsca w garażu podziemnym. Rozwiązuje to problem skrobania szyb zimą czy zabezpieczania karoserii przed gradobiciem. Jest tylko mały szkopuł: deweloperzy życzą sobie za takie miejsca bardzo dużych pieniędzy.

Niebotyczne opłaty

Przeciętny koszt wykupienia miejsca parkingowego w garażu podziemnym waha się w Polsce od 20 do nawet 70 tysięcy złotych! Za taką cenę można spokojnie kupić garaż naziemny w niedalekiej odległości od bloku, jednak wygoda robi swoje. Parkując w podziemiach budynku można szybko i bez marznięcia czy moknięcia dostać się do mieszkania windą, co jest bardzo komfortowe. Dlatego mieszkańcy płaczą, ale płacą.

Jeśli nie stać Cię na wykupienie miejsca, to... poczekaj. Możesz oczywiście spróbować negocjować z deweloperem znaczne obniżenie ceny, chociażby poprzez uzależnienie od tego zakupu mieszkania. Ten sposób jest jednak ryzykowny, bo deweloperzy raczej nie mają dziś problemu z brakiem zainteresowania swoimi lokalami.

Dobrym sposobem jest natomiast przeczekanie. Pomęcz się kilka miesięcy z parkowaniem gdziekolwiek, a później sprawdź, ile wolnych miejsc parkingowych zostało. Deweloper chce sprzedać wszystkie, dlatego w późniejszym czasie będzie skłonny opuścić cenę.

Forma prawna

To bardzo ciekawe zagadnienie, ponieważ miejsce parkingowe w garażu podziemnym nie jest nieruchomością. Dlatego deweloperzy musieli opracować jakieś sposoby legalnej sprzedaży tej powierzchni nabywcom mieszkań. Najczęściej można się spotkać z propozycją:

  • Wykupienia udziałów w całym garażu na zasadzie współwłasności nieruchomości,
  • Przekazania prawa do miejsca postojowego poprzez ustanowienie służebności,
  • Sporządzenia umowy określającej warunki korzystania z części wspólnej.

Czasami deweloperzy oferują nabywcom mieszkań możliwość wynajęcia miejsca parkingowego. Ceny są różne i zależą od lokalizacji. Opłata może wynieść 50 złotych miesięcznie, ale równie dobrze może być pięciokrotnie wyższa.

Pamiętaj

Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dokładnie sprawdź, na jakich zasadach masz korzystać z miejsca parkingowego i czy na pewno zostanie ono przypisane do Twojego mieszkania.

Jeśli cena miejsca wydaje Ci się zbyt wysoka, nie daj się zmusić do zawarcia transakcji (deweloperzy stosują różne sztuczki, np. straszą pojawieniem się zakazów parkowania wokół osiedla). Być może równie dobrym, a na pewno tańszym rozwiązaniem, będzie wynajęcie prywatnego garażu blisko bloku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie