Drewniany taras – piękny, ale czy trwały?

Mariusz Siwko
12.02.2016

Taras z drewna? Czemu nie! Uważaj jednak, jaki materiał wybierasz. Drewniany taras prezentuje się bardzo efektownie i cieszy oko właścicieli oraz gości, ale kluczową kwestią jest to, jak długo taki właśnie pozostanie. Niestety, w naszym klimacie drewno nie jest idealnym materiałem do budowy tarasów. Nie oznacza to jednak, że należy z niego rezygnować. Podstawą jest wybór dobrej klasy drewna lub jego substytutu.

Deska tarasowa – z jakiego drewna?

Jeśli upieramy się przy budowie drewnianego tarasu, to przede wszystkim musimy sięgnąć głęboko do kieszeni. Nie ma co oszczędzać na samym drewnie. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zakup deski tarasowej z drewna egzotycznego. Jest ono trwałe, bardzo twarde i odporne na polskie warunki atmosferyczne. Niestety, jego koszt potrafi zwalić z nóg (cena metra kwadratowego wynosi nawet blisko 300 złotych).

Do tego dochodzi oczywiście odpowiednie zabezpieczenie i wykończenie drewna. Niezbędne będzie zastosowanie olejów i impregnatów, których jakość w praktyce decyduje o trwałości tarasu. Nierzadko spotyka się konstrukcje, które już po pierwszej zimie sinieją i bardziej straszą niż zachęcają do spędzania czasu na tarasie. To właśnie efekt oszczędzania na chemii lub jej nieprawidłowej aplikacji.

Jeśli kogoś nie stać na drewno egzotyczne, może posiłkować się rozwiązaniem pośrednim. W Polsce dużą popularnością cieszy się deska tarasowa wykonana z modrzewia syberyjskiego. Brzmi nieźle i kojarzy się z dużą odpornością na zimowe warunki, jednak niska cena od razu zdradza, że mamy do czynienia z drewnem gorszej jakości niż egzotyczne.

Ważne!

Koniecznie trzeba wystrzegać się firm oferujących budowę tarasu z drewna świerkowego. Jest ono miękkie, podatne na uszkodzenia, trudne w obróbce (mogą trafiać się drzazgi) i zwykle po kilku latach taki taras nadaje się tylko do wymiany.

Co, jeśli nie drewno?

Od kilku lat furorę na polskim rynku robi materiał doskonale imitujący drewno, jednak pozwalający zapomnieć o typowych przypadłościach klasycznej deski tarasowej. Jest to deska kompozytowa. Jej podstawę stanowi PVC zmieszane z tzw. mączką drewnianą (czyli zmielonymi odpadami drewna). Jakie są atuty tego typu materiału?

Przede wszystkim deska kompozytowa jest bardzo odporna na działanie warunków atmosferycznych. Nie trzeba jej często odnawiać i impregnować. Fabryczne wykończenie praktycznie gwarantuje brak drzazg i bardzo łatwy montaż. Cena też zachęca – taka deska jest znacznie tańsza od drewna egzotycznego i niewiele droższa od modrzewia syberyjskiego.

Pamiętajmy jednak, że to nadal tylko substytut – wiele osób nie akceptuje wyglądu deski kompozytowej, choć na pierwszy rzut oka prezentuje się ona dokładnie tak samo, jak drewniana.

Rozwiązaniem dla osób, których nie stać na budowę tarasu z drewna egzotycznego, a które nie chcą także stąpać po kompozycie, jest postawienie na taras betonowy. Można go wykończyć kostką brukową, klinkierem czy płytkami chodnikowymi. Kwestia gustu.

Na pewno nie polecamy natomiast tarasu obłożonego płytkami ceramicznymi czy gresem. Jest niebezpieczny w użytkowaniu (śliski), a także bardzo problematyczny – w naszym warunkach klimatycznych normą jest ciągłe pękanie płytek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie