Działka budowlana na terenie zalewowym: czy warto ją kupić?

Maciej Piwowski
21.05.2018

Tytułowe pytanie może brzmieć absurdalnie. W końcu budowa domu na terenie zalewowym jest skrajną nieodpowiedzialnością, by nie napisać – głupotą. Mimo to nie brakuje chętnych na zakup działek budowlanych narażonych na bezpośrednie skutki powodzi. Powód jest prosty: bardzo atrakcyjna cena, która czasami potrafi przyćmić świadomość ryzyka. Czy zatem warto kupić działkę budowlaną na terenie zalewowym? Z jakimi formalnościami się to wiąże?

Atuty takiej lokalizacji

Działka budowlana położona na terenie zalewowym ma w zasadzie tylko dwie zalety. Pierwszą jest bardzo niska cena zakupu, co przemawia do wyobraźni osób szukających gruntu za bezcen.

Drugą zaletą jest to, że takie działki z reguły są przepięknie położone i oddalone od innych zabudowań. Jest sielsko i anielsko. Osoby, które marzą o wyprowadzce z miasta i zamieszkaniu w otoczeniu dziewiczej przyrody, zawsze interesują się takimi gruntami, nawet zdając sobie sprawę z realnego zagrożenia powodzią.

Wady? Są oczywiste

Nie musimy chyba tłumaczyć, z czym wiąże się zakup działki budowlanej na terenie zalewowym. Nawet jeśli uda się na niej wybudować dom (co nie jest wcale pewne – o tym w dalszej części artykułu), to jednak życie ze świadomością, że w każdej chwili można stracić dorobek życia, jest dalekie od komfortu. Co po pięknych okolicznościach przyrody, skoro wystarczy deszczowe lato, aby musieć drżeć o swoje bezpieczeństwo?

Tragiczna powódź, do jakiej doszło w Polsce w 1997 roku, spowodowała daleko idące zmiany w przepisach. Obecnie wybudowanie domu na terenie zalewowym jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, który jest rozpatrywany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

To ta instytucja wydaje decyzje w sprawie określenia wymagań i warunków zabudowy na terenach zagrożonych powodzią. Jeśli PGWWP uzna, że ryzyko zalania działki jest zbyt duże, to właściciel nie uzyska pozwolenia na budowę. Zostanie z gruntem, który w praktyce nie nadaje się do niczego.

Uważaj, co kupujesz!

Jeśli trafiłeś na ofertę sprzedaży działki budowlanej w bardzo atrakcyjnej cenie, to koniecznie upewnij się, że nie jest ona położona na terenie zalewowym. Sprzedawcy nagminnie ukrywają ten fakt, byle tylko pozbyć się problematycznego gruntu. W przeszłości otrzymali odmowę rozpoczęcia inwestycji i teraz „na gwałt” szukają naiwnych kupców.

Kupując taką działkę bez dokładnego sprawdzenia, czy w ogóle możesz na niej wybudować dom, ponosisz ogromne ryzyko. Potencjalnie wydasz pieniądze na grunt, który może być co najwyżej ładną łąką. Dlatego zakup działki budowlanej na terenie zalewowym zawsze jest złym pomysłem. Bardzo atrakcyjna cena nie powinna wyłączać myślenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.