Ile kosztuje zlecenie pomalowania ścian w mieszkaniu?

Maciej Piwowski
16.07.2018

Trudno sobie wyobrazić mieszkanie, którego ściany nie zostałyby pomalowane na ulubione kolory właściciela. Barwy we wnętrzu pełnią bardzo ważną funkcję. Z jednej strony determinują design pomieszczenia, z drugiej wprawiają nas w pozytywny nastrój i sprzyjają odpoczynkowi. Choć malowanie ścian nie jest bardzo trudne, to jednak wiele osób woli to zlecić fachowcom. Ile taka przyjemność kosztuje? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Cena liczona od metra kwadratowego

Każdy malarz pokojowy wycenia swoją usługę na podstawie metrów kwadratowych powierzchni, która ma zostać pokryta farbą. Im jest ich więcej, tym cena jednostkowa może być niższa. Należy się przygotować na koszt w granicach od 11 do nawet 20 złotych. Wiele zależy tutaj od regionu kraju, renomy firmy wykończeniowej, a także aktualnej sytuacji rynkowej (ceny idą w górę latem, gdy zleceń jest najwięcej).

Pamiętaj

Obliczając liczbę metrów kwadratowych powierzchni weź pod uwagę także sufit – często się o tym zapomina.

Liczba warstw

To ważne kryterium wyceny malowania. Podany przedział cenowy dotyczy dwukrotnego pokrycia ściany lub sufitu docelowym kolorem. Dobremu fachowcowi powinno to w zupełności wystarczyć. Może się jednak okazać, że właściciel zainwestował w farbę niskiej jakości, co spowoduje konieczność wykonania nawet trzykrotnego malowania. Dlatego przed podpisaniem umowy z wykonawcą dobrze będzie zapytać go o preferencje w tym zakresie.

Oczywiście jeśli ściany były już wcześniej pomalowane na bardzo intensywny, ciemny kolor, to konieczne będzie ich wcześniejsze pokrycie farbą podkładową w kolorze białym. To również podniesie koszt całej operacji.

Prace dodatkowe

Ustalając cenę z wykonawcą trzeba koniecznie poprosić go o wymienienie wszystkich prac, które mogą wymagać dopłaty. W przypadku malowania w grę najczęściej wchodzi:

  • Gruntowanie ścian,
  • Taśmowanie (zabezpieczenie taśmą malarską różnych elementów, które nie mogą zostać zdemontowane),
  • Akrylowanie (usunięcie rys i pęknięć),
  • Uzupełnienie ubytków w gładzi.

Dobry, uczciwy fachowiec, na pewno rzetelnie wyceni swoją pracę, dzięki czemu nie dojdzie później do żadnych niesnasek podczas rozliczenia.

Na finalny koszt malowania wpływ mają także takie czynności, jak mycie ścian i sufitów (konieczne w przypadku świeżych gładzi) czy usunięcie starych powłok malarskich/kleju po tapecie. Jak widać sama cena malowania jednego metra kwadratowego nie daje pełnego obrazu kosztu prac. Warto o tym wszystkim pamiętać planując budżet remontowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie