Inteligentna kuchnia - jak zaprojektować?

Mariusz Siwko
23.04.2018

Inteligentne domy zdobywają coraz większą popularność. Nie tylko usprawniają pewnie codzienne czynności, ale przyczyniają się do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku. Mogą także współpracować z systemem alarmowym i monitoringowym podnosząc ogólny poziom bezpieczeństwa.

Wprowadzanie inteligentnych rozwiązań dla domu przestaje być tylko wymysłem kultury sci-fi. Automatyczne, zewnętrzne rolety, detektory dymu, czujniki ruchu, systemy zarządzania parametrami pomieszczeń jakimi są wilgotność i temperatura, a także wyposażenie RTV i AGD z dostępem do Internetu są tylko niektórymi elementami infrastruktury, które można połączyć w pełny system. Zapewnia on nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także pozwala rozsądniej zarządzać domem. Aby system był w pełni funkcjonalny, należy połączyć części składowe z punktem centralnym, jakim jest centrala alarmowa. Przykładem takiego urządzenia jest integra 64 – nowoczesna centrala posiadająca możliwość podłączenia do 64 elementów.

Kiedy najlepiej wprowadzać automatykę do domu?

O projektowaniu inteligentnego domu dobrze jest pomyśleć jak najwcześniej. W fazie projektu najprościej jest umieścić niezbędne elementy infrastruktury na modelu, by później przenieść na rzeczywisty budynek. Jeżeli podejmiemy decyzję o unowocześnieniu nieruchomości po zakończeniu prac budowlanych, może okazać się, że poprowadzenie dodatkowego okablowania nie może obyć się bez kucia ścian. Wcześniejsze dokładne zaplanowanie zaoszczędzi dużo czasu i pieniędzy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby istniejący system rozbudowywać w razie potrzeby. Zawsze można dołożyć dodatkowe elementy układanki i jak najbardziej spersonalizować konfigurację. Ciekawym rozwiązaniem mogą być zasilacze wykorzystujące technologię PoE (Power over Ethernet), które są w stanie transmitować zarówno dane, jak i zasilanie przy pomocy tego samego kabla ethernetowego.

Inteligentne rozwiązania dla kuchni

Właściciele budynków chcący wprowadzić elementy automatyki domowej idealnie znają swoje potrzeby. Właśnie poznanie użytkownika, jego preferencji i potrzeb jest kluczowe w przypadku projektowania takiego systemu. Podstawowymi składowymi mogą być elementy wyposażenia szafek. Mogą one łagodnie domykać szafki lub otwierać po naciśnięciu ich frontu. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich urządzeń AGD. Te mogą być wyposażone w dostęp do Internetu, automatycznie sporządzą listę zakupów biorąc pod uwagę niezbędność produktów które już nie ma lub się kończą. Na rynku można znaleźć szeroki wybór wind meblowych. Pozwolą ukryć nieestetyczną mikrofalówkę we wnętrzu szafki. Poza funkcją dekoracyjną, powiększy to możliwą do zagospodarowania przestrzeń jadalną.

Czytaj także: Objawy zatrucia gazem

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie