Jak szybko wyrównać ściany w domu?

Aneta Kwapisz
02.01.2018

Krzywe ściany to koszmar właściciela wiekowego lub nieprofesjonalnie wybudowanego domu. Wina najczęściej leży po stronie murarzy lub tynkarzy. Jeśli nie zostało to w porę naprawione w ramach gwarancji, właściciel będzie musiał ponieść finansowe konsekwencje i wydać sporo pieniędzy na wyrównanie ścian. Na szczęście można to zrobić dość szybko i rozsądnym kosztem.

Płyty gipsowo-kartonowe na pomoc

Z punktu widzenia czasu i ekonomii najlepszym rozwiązaniem problemu krzywych ścian jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Montuje się je na wcześniej przygotowanych stelażach. Nie polecamy metody klejenia płyt bezpośrednio do muru, ponieważ nie umożliwi to zniwelowania krzywizn, a ponadto może skutkować pękaniem gładzi w przyszłości.

Pamiętaj

Zastosowanie stelaża także ma swoje minusy. Największym jest to, że niestety zmniejszy się powierzchnia pomieszczenia (o grubość stelaży).

Płyty gipsowo-kartonowe są idealnie równe, dlatego od razu po ich przykręceniu do stelaża można przystąpić do wykonania cienkiej warstwy gładzi i malowania. Praca postępuje więc szybko, a inwestor ma pewność, że raz na zawsze pozbędzie się problemu krzywizn.

Jeśli nie płyty, to…

Alternatywnym rozwiązaniem jest ponowne wykonanie tynków. Obecnie królują tynki gipsowe, jednak nadal są ekipy specjalizujące się w nanoszeniu tynków mineralnych. Wybór należy do inwestora – należy uzależnić go nie tylko od ceny, ale także od mikroklimatu panującego w domu (wysoka wilgotność dyskwalifikuje zastosowanie tynków gipsowych).

Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku bardzo dużych krzywizn nałożenie nowych tynków może się okazać niemożliwe. Żaden profesjonalny tynkarz nie podejmie się próby wykonania warstwy np. 5 centymetrów, ponieważ nie można udzielić gwarancji na trwałość takiego narzutu.

W takiej sytuacji pozostaje albo wybranie wspomnianych już płyt, albo wyburzenie najbardziej nierównych ścian i wymurowanie ich od nowa. To rozwiązanie jest najbardziej kosztowne i czasochłonne, dlatego mało który inwestor się na nie zdecyduje.

Pilnuj ekipy!

W budownictwie, podobnie jak w wielu dziedzinach życia, lepiej jest zapobiegać problemom, niż później z nimi walczyć. Dlatego jeśli jesteś na etapie budowania domu, to koniecznie patrz wykonawcom na ręce. Przed odebraniem prac murarskich dokładnie sprawdź kąty i krzywizny. Użyj do tego długiej łaty murarskiej. Jeśli nie potrafisz się nią posługiwać, poproś o kontrolę kierownika budowy.

Ta sama zasada dotyczy odbierania prac tynkarskich. Krzywe tynki będą bardzo trudne do naprawienia w przyszłości (wręcz może to być niemożliwe), dlatego jeśli wykonawca okazał się być partaczem, nie zgadzaj się na rozliczenie prac. To Twój dom, Twoje pieniądze i to Ty będziesz ponosić konsekwencje czyjejś niekompetencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.