Jak wybrać ponadczasowe meble do salonu?

Antoni Kwapisz
07.09.2018

Co to znaczy wybrać ponadczasowe meble? Nie jest to proste pytanie, bo przez lata przewijało się  sporo stylistyk, którym wróżono późniejszą ponadczasowość. Jest jeden styl, który jest niekwestionowanym liderem i pokochały go miliony osób na całym świecie, w tym specjaliści i architekci wnętrz. Mowa tu o stylu skandynawskim, który swoje początki ma na przełomie XIX i XX wieku. To właśnie takie wnętrza wydają nie poddawać próbie czasu. Zobaczcie sami, jak taki salon urządzić!

Styl skandynawski – meble, dekoracje, kolorystyka

Styl skandynawski został zapoczątkowany przez szwedzkiego artystę – Carla Larssona, który malował obrazy przedstawiały codzienne życie ludzi z północnej części Europy. Zainspirowało go to aranżowania przestrzeni pełnej jasnych kolorów, która miała nadrabiać braki światła w okresie zimowym. Po II wojnie światowej skandynawscy projektanci wykorzystali dokonania artysty i ta stylistyka weszła do mainstreamu i dalej ma się dobrze.

Meble do salonu – sofy, pufy i fotele

Głównymi cechami północnego stylu to przede wszystkim funkcjonalność, jak największa prostota i dobre materiały. Jak to się przekłada na meble do salonu, a zwłaszcza sofy i narożniki? Warto wybrać sofę, która jest przede wszystkim wygodna. Co z tego, że mebel jest designerski i ładny? Najlepiej sprawdzą się geometryczne kształty i stonowane kolory – najczęściej biały, szary, jasne odcienie błękitu etc. Liczy się przestrzeń, więc warto pamiętać, by nie kupić po prostu za dużej sofy, tylko taką, która odpowiada potrzebom domowników. Minimalizm Skandynawów sprawia, że ich mieszkania są bardzo przestrzenne – niezależnie od metrażu. Rezygnują z zasłon i decydują się tylko na niezbędne elementy umeblowania. Często jest to parę foteli czy puf, stolik, parę półek na książki i dywan. Wszystkie elementy ze sobą muszą współgrać. Niektórzy pesymiści uważają, że styl skandynawski jest nudny. Oczywiście, nie jest to stylistyka żywa, ale gwarantuje estetyczne i wyciszające miejsce, w którym każdy wypocznie po ciężkim dniu w pracy

Stół i krzesła

W tym wypadku rezygnuje się z elementów, które mają za dużo zdobień i ornamentów. Prawdziwą ozdobą jest często geometryczne nawiązanie, ale nie jest ono zastosowanie bez powodu. Ma swoją funkcję! Dlatego stoły w salonach dalekiej północy to zwykłe blaty na czterech nogach – nierzadko bez funkcji rozkładania. Jeśli mowa o krzesłach, to bardzo często łączy się elementy drewniane (sosnowe) z białą kolorystyką. Centrum multimedialne domu może być zwykłą, niepozorną szafką, na której umieszcza się telewizor, konsole etc. Nikt nie bawi się w eklektyczne meblościanki, na których mieści się odmowa biblioteczka. Często stawia się na wolnostojące regały z bardzo cienkich, metalowych elementów. Sprawdzą się także pojedyncze półki, które nie zabiorą cennej przestrzeni.

Oświetlenie

Oświetlenie to bardzo ważny aspekt urządzania salonu. Jeśli nasz salon jest zarazem jadalnią warto zainwestować w lampę wiszącą z klasycznym kloszem nad samym stołem jadalnym. Takie światło buduje dobrą atmosferę podczas posiłków i skupia uwagę. Obok sofy można zainstalować lampę stojącą – może być metalowa, w stylu industrialnym. Zapewni ona komfort czytania wieczorami. Jeśli chodzi o główne źródło światła, to pozostaje pewna dowolność. Bardzo często klienci decydują się na płaskie i jasne lampy, które wyglądają bardzo niepozornie. Dobrym rozwiązaniem mogą też być skromne kinkiety, które zapewnią równomierne doświetlenie w okresie zimowym. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie