Jak zabezpieczyć mieszkanie przed remontem?

Marek Szydełko
13.10.2016

Mieszkając w bloku i chcąc wyremontować mieszkanie, spotykamy się z kilkoma problemami. Przede wszystkim zastanawiamy się gdzie na czas remontu umieścić meble i inne sprzęty. Można oczywiście przewieźć wszystko do specjalnie wynajętego w tym celu magazynu, jednak mało osób się na to decyduje – głównie ze względu na problemy logistyczne lub wiążące się z tym koszty. O wiele częściej mamy do czynienia z remontowaniem etapowym: np. w jednym tygodniu jedno pomieszczenie (w tym czasie cała jego zawartość znajduje się w innych pokojach). Dzięki temu mamy możliwość zmieścić się ze wszystkim. Problemów jednak jest więcej – musimy sobie między innymi odpowiedzieć na pytanie jak zabezpieczyć wszelkie wrażliwe na zabrudzenie powierzchnie. Wiele osób posiada piękne, stylowe meble, których zniszczenie byłoby prawdziwą klęską. Jak więc zadbać o parkiety, meble i inne powierzchnie podczas generalnego remontu?

Meble i folia malarska

Jeżeli nie chcemy, aby nasze ukochane meble stylowe zakurzyły się bądź porysowały podczas prac remontowych, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszą opcją będzie założenie na nie folii malarskiej (najlepiej tej grubszej) i szczelne owinięcie taśmą. Dzięki temu nawet najmniejsze pyłki nie przejdą tej bariery. Jeżeli meble są mniejszych gabarytów, to warto je zanieść do innych pomieszczeń, do których wejście będzie dodatkowo zabezpieczone (zwłaszcza szczeliny w drzwiach). Czasami jednak nie jesteśmy w stanie przenosić ciężkich rzeczy – wówczas warto pożyczyć lub kupić wspornik na kółkach, dzięki któremu transport mebli nie będzie stanowił dla nas żadnych problemów, a jednocześnie wzywanie fachowców lub proszenie o pomoc robotników nie będzie konieczne

Co z podłogą?

Podłoga podczas remontu powinna być bardzo chroniona, ponieważ jest szczególnie narażona na uszkodzenia - nie dość, że osadza się na niej kurz i brud, to jeszcze zazwyczaj chodzą po niej robotnicy w butach roboczych i rozkładają na niej swoje sprzęty. Brak zabezpieczenia poskutkuje wyłącznie zarysowaniami i wymianą paneli czy parkietu. Kiedy mamy dywan, sprawa jest prosta - zwijamy go w rulon, wkładamy do worków na śmieci i mamy problem z głowy. Natomiast drewniane podłogi najlepiej jest zabezpieczyć kartonami. Możemy poprosić w sklepie o pudełka, które następnie rozłożymy i zakryjemy nimi podłogę. Pod nie możemy dać dodatkowo folię, aby się nic nie zakurzyło, a same kartony przynajmniej punktowo posklejać taśmą

Czy okna też trzeba zabezpieczyć?

Oczywiście, że tak. A wiedzą o tym najlepiej osoby, które choć raz próbowały zdrapać z nich zabrudzenia w postaci zaschniętej pianki termoizolacyjnej. Pozostawia ona mikrouszkodzenia na szybie. Okno można zabezpieczyć folią do okien i zalepić je specjalistyczną taśmą (tzw. malarską, dostępną w różnych wariantach), którą zabezpieczymy również ramy. Jeżeli będą one podlegały malowaniu, to taką taśmą możemy oddzielać poszczególne etapy robót - łatwo się odkleja i nie pozostawia śladów po kleju.

Remont mieszkania to ciężki okres dla wszystkich domowników. Nie dość, że cały dzień muszą oni słuchać odgłosów wierceń czy kucia, to ciężko się żyje w pyle - szczególnie muszą uważać alergicy. Czasami dzieje się też tak, że jesteśmy odcięci od możliwości korzystania z łazienki czy kuchni - wtedy warto pomyśleć o przeprowadzce do rodziców czy też korzystania z łazienki sąsiada. Ale przede wszystkim pamiętajmy o zabezpieczeniu naszego dobytku – piękne, stylowe meble na pewno będą nam wdzięczne, jeśli nie narazimy ich na spotkanie pierwszego stopnia z farbą akrylową i sypiącym się tynkiem.

Artykuł powstał przy współpracy z Patyna.pl.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie