Kiedy zdecydować się na odnowienie, a kiedy na wymianę parkietu?

Marek Szydełko
04.12.2017

Choć zmieniają się mody i technologie, parkiet nadal pozostaje jednym z najbardziej pożądanych sposobów wykończenia podłogi. Nie każdy może sobie na niego pozwolić finansowo, jednak z uwagi na trwałość i możliwość wielokrotnego odnawiania, parkiet należy zaliczyć do materiałów dość ekonomicznych. W końcu przyjdzie moment, gdy mocno zniszczona drewniana podłoga niekoniecznie będzie się nadawać do renowacji. Wówczas korzystniejsza będzie jej wymiana.

Kiedy nie ma sensu odnawiać parkietu?

Przede wszystkim wtedy, gdy deszczułki są już krańcowo zużyte. Zdaniem fachowców od cyklinowania, następuje to w momencie zbliżenia się do granicy 3 mm grubości do pióra i wpustu. W takiej sytuacji dalsze cyklinowanie jest po prostu niemożliwe, bo doprowadziłoby do rozwarstwienia się deszczułek i rozpadnięcia całej podłogi.

Oczywiście właściciel może się uprzeć, a dobrej klasy specjalista poradzi sobie z wykonaniem takiego zadania – będzie to jednak kosztować o wiele więcej, niż w przypadku zlecenia standardowego cyklinowania.

Do jakiejkolwiek renowacji nie nadaje się natomiast parkiet, który został zalany np. w wyniku powodzi. Długotrwały kontakt z wodą prowadzi do wypaczenia i pękania deszczułek. Drewno niemal na pewno zajdzie również pleśnią, co dyskwalifikuje parkiet z dalszego użytkowania.

W każdym z wymienionych przypadków zalecamy więc wymianę parkietu. Będzie to nie tylko tańsze, ale też trwalsze i bardziej estetyczne rozwiązanie.

Taki parkiet można jeszcze odnowić

Renowacji warto poddać parkiet, który jest mocno zarysowany, ale rysy powstały wyłącznie na wierzchniej warstwie deszczułek. W takiej sytuacji pomoże klasyczne cyklinowanie oraz ponowne naniesienie lakieru zabezpieczającego.

Na regularne wykonywanie tego zabiegu muszą być przygotowani wszyscy właściciele parkietu – częstotliwość zależy oczywiście od intensywności eksploatacji podłogi oraz rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonane deszczułki. Przykładowo: znacznie mniej odporny jest parkiet bukowy, a bardzo trwały dębowy.

Kompleksowe odnowienie parkietu kosztuje od około 10 do nawet ponad 20 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Nie są to więc tanie usługi. Nie warto jednak na tym oszczędzać, ponieważ profesjonalna renowacja przywraca podłogę do pierwotnego stanu – parkiet znów wygląda jak nowy i cieszy oczy właścicieli.

Do naprawy nadają się również drobne uszkodzenia deszczułek. Fachowcy radzą sobie z pęknięciami, niewielkimi ubytkami (służy do tego specjalna masa szpachlowa), wymieniają pojedyncze deszczułki, które np. się rozwarstwiły, przebarwiły czy przegniły. Dobrze przeprowadzona renowacja nie zostawia śladu ingerencji specjalisty, dlatego warto zainwestować w sprawdzoną ekipę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie