Klasyczne okna rozwierno-uchylne to nuda? Zafunduj sobie coś nietypowego

Krzysztof Jagielski
08.02.2018

„Dzień dobry, chciałem zamówić okna” – tak zwykle rozpoczyna się rozmowa z doradcą firmy produkującej stolarkę otworową. Jej finał w naszym kraju jest praktycznie zawsze taki sam. Inwestor decyduje się na klasyczne okna rozwierno-uchylne. Czy to źle? Absolutnie nie. Warto jednak wiedzieć, że na takich oknach świat się nie kończy. Do wyboru jest o wiele więcej rozwiązań – ciekawszych, bardziej estetycznych i funkcjonalnych. Kilka z nich przybliżymy Ci w naszym poradniku.

Okna angielskie

Nazywane też oknami typu sash. Ich cechą charakterystyczną jest to, że otwierają się wyłącznie w kierunku góra-dół. Ten mechanizm dobrze znamy chociażby z amerykańskich filmów. Okna angielskie są standardem w krajach anglosaskich. Wykonuje się je z drewna (klejonego sosnowego lub dębowego).

Nietypowy dla nas system otwierania okazuje się być bardzo funkcjonalny. Umożliwia bowiem pełne wykorzystanie parapetu (nie trzeba z niego niczego zdejmować, aby otworzyć okno) czy ustawienie np. biurka pod oknem. Atutem jest też efektowny wygląd, świetnie pasujący do budynków o klasycznej zabudowie.

Okna francuskie

Charakteryzują się bardzo nietypowym (przynajmniej dla nas) formatem. Otóż tradycyjne okna francuskie są wysokie i wąskie – nierzadko sięgają od podłogi aż do sufitu. Wynika to z typowej zabudowy francuskich miast, która jest bardzo ciasna. Aby uniknąć efektu zacienienia pomieszczeń, architekci wymyślili strzeliste okna, zapewniające odpowiednie doświetlenie wnętrz mieszkań.

Okna francuskie znakomicie pasują do domów w zabytkowym stylu, kamienic oraz rezydencji pałacowych. Charakterystyczne dla nich jest też to, że zawsze posiadają ruchomy słupek środkowy, dzięki czemu można je otwierać „na przestrzał”.

Okna skandynawskie

Dla przeciętnego Polaka są tak nietypowe, że trudno nam uwierzyć w ich funkcjonalność. Tymczasem to właśnie okna skandynawskie mogą uchodzić za wzór ergonomii. W końcu Skandynawowie słyną z pragmatyzmu i utylitarnego podejścia do architektury oraz designu.

Czym wyróżniają się te okna? Tym, że otwiera się je... na zewnątrz. Ten patent ma konkretne uzasadnienie. W krajach Skandynawskich normą są bardzo silne wiatry, utrzymujące się przez cały rok. Dzięki temu, że okna otwierają się na zewnątrz, wiatr dociska je do framugi i tym samym poprawia ich szczelność.

Ponadto okna skandynawskie pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w pomieszczeniu. Po otwarciu nie zajmują miejsca (można zagospodarować parapet czy np. ustawić zlew z wysoką baterią pod samym oknem), zapewniają dobre doświetlenie, zwiększają skuteczność wietrzenia.

Jest zatem w czym wybierać. Pamiętaj jednak, że okna muszą być zarówno wygodne w użytkowaniu, jak i dobrze dopasowane do architektury budynku.

Artykuł powstał przy współpracy: https://bakarokna.pl/okna/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie